3 kroky k vycházení s penězi


Průměrný člověk stráví školní docházkou 13 let – a pokud jde na vysokou školu, pak rovných 18 let. Není divu, že na první opravdovou výplatu čekáme s nadšením a přemýšlíme, jaké úžasné věci si pořídíme. Jenže pak pak přijdou peníze – a s nimi nejrůznější účty. Nájem, elektřina, voda, internet, účet za telefon – chvílemi se zdá, že nejrůznější poplatky nemají konce. Vidina šetření na dovolenou v Thajsku se zdá být minulostí.

Přesto lze s výplatou vyjít; jen je třeba se naučit s penězi pracovat – zjistit, kam se Vaše finance vlastně ztrácí a co můžete udělat pro to, aby tak lehce nemizely.

Rozdělte si finance na části

Finanční experti doporučují dělit výplatu na tři části. Základem jsou fixní výdaje, tedy náklady na bydlení a další pravidelné poplatky – ty obvykle tvoří okolo 50 % výplaty. 30 % by mělo jít na ostatní výdaje (tedy jídlo, ale i zábava) a 20 % z platu byste měli ušetřit do budoucna.¨

Vše samozřejmě záleží na Vaší aktuální situaci; pokud žijete stále u rodičů, můžete ušetřit mnohem víc, pokud se ale stěhujete, půjdou Vaše finanční rezervy zřejmě na vybavení bytu a samotné stěhování.

045-1

Sepište své výdaje

Svět příjmů a výdajů ve své podstatě velice abstraktní, zvláště dnes, kdy veliká část transakcí probíhá bezhotovostně. Člověk velice rychlé ztrácí přehled o tom, kolik a za co utratil – a během chvíle je tak takříkajíc na nule.

Naprosto zásadní je mít přehled o příjmech a výdajích; každá sebemenší útrata má v takovém seznamu své pevné místo. Po dobu alespoň 1 měsíce si veďte záznamy o svých výdajích. Samozřejmostí jsou poplatky za byt a telefon, patří sem ale i takové maličkosti, jako několik sobotních piv s přáteli nebo káva z automatu.

Díky seznamu budete mít mnohem větší přehled o tom, kam se Vaše peníze vlastně ztrácejí.

Seškrtejte zbytečné výdaje

Vše se dá vyřešit – i zbytečné výdaje, ukrajující vysoké částky z Vašeho rozpočtu. Proberte se svými výdaji, které jste si alespoň měsíc zapisovali – a zamyslete se nad tím, které z výdajů si můžete odpustit. Opravdu si potřebujete kupovat každý měsíc nové boty? Najděte v sobě trošku pevné vůle – a uvidíte, že Vaše finance se brzy dostanou z červených čísel!


TOPlist