3 způsoby, jak chytře investovat peníze


Zkuste se projít po centru Prahy. Co vidíte? Z každé druhé výlohy na Vás září křišťál, zdálky na Vás pomrkávají restaurace s luxusně vyhlížejícími pokrmy – a co teprve všechny ty butiky! Stačí chvíle nepozornosti a domů si odnášíme boty za půlku výplaty. Všechna ta pokušení jsou tak lákavá – a odolat jim je tak těžké…

Rozumné spravování financí je alfou a omegou úspěšného života. Ač to sami sobě neradi přiznáváme, finance hrají prim takřka v každé lidské činnosti a jsou optikou, skrze kterou nazíráme na náš život a poměřujeme ho s ostatními.

Ač mnozí z nás vnímají peníze jako prostředek k majetku a pohádkovým dovoleným, finance mají ještě jednu moc. Mohou nám dopomoci k lepšímu, kvalitnějšímu životu – a to je něco, co nám žádné auto, žádná vila nedají. Investice těžce vydělaných peněz by měla jít ruku v ruce s našimi životními hodnotami. Jak na to?

Identifikujte své priority

Jaké jsou Vaše dlouhodobé vyhlídky? Sníte o životě v zahraničí? Nebo byste raději věnovali část svých výdělků charitě? Toužíte po nákladem vzdělání, které Vám otevře dveře k dalším příležitostem?

Základem správné investice je identifikace Vašich priorit, cílů. Nemá smysl platit nákladné školné za obor, kterému se nechcete věnovat. Zhodnoťte své střednědobé a dlouhodobé priority – a investujte své finance tak, abyste se krůček po krůčku pomalu přibližovaly k naplnění svých cílů.

047 - k

Zaveďte si systém, podporující Vaše plány

Čas od času na každého z nás přijde myšlenka, zda má naše snažení vůbec cenu – cíl je daleko a raději bychom těžce naspořené peníze utratili za něco, co nám zvedne náladu.

Myslete v širším měřítku. Svého cíle dosáhnete jedině tím, že si zavedete (účinný!) systém, který Vás bude den po dni, týden po týdnu posouvat blíže a blíže k Vaší touze. Výborným prostředkem je třeba vizualizace Vašeho snu – tím, že budete mít svůj cíl každý den na očích se tento cíl stane něčím reálným, hmatatelným.

Pravidelně své úsilí hodnoťte

I sebelepší plán může selhat, i ta nejsilnější vůle někdy poleví. Ne vždy naše finanční toky jdou skutečně tam, kde jsou i naše hodnoty a cíle. Každý uplynulý měsíc bychom proto měli zhodnotit; investovali jsme finance tak, abychom se přiblížili zase o kousek blíž našim cílům? Nebo jsme utráceli za věci, které nepotřebujeme? Pravidelně taková hodnocení provádějte – a přizpůsobujte své konání cílům.

 


TOPlist