3 způsoby, jak se dostat do stavu „flow“


Slyšeli jste už o „flow“? Jde o stav, kdy se do práce ponoříme natolik, že pro nás přestane existovat vše okolo nás; netíží nás žádné potřeby, nemáme nutkání jít dělat něco jiného a práce nás baví tak, že se od ní nedokážeme odtrhnout.

Ve stavu „flow“ pro nás není nic překážkou, plynule přecházíme z jedné činnosti do druhé a čas je jen podružnou, nedůležitou veličinou.

Je to právě „flow“, co stojí za obrovskou produktivitou – stav „flow“ je hybnou veličinou, která nás mílovými kroky posouvá po naší cestě k vytyčeným cílům. „Flow“ zkoumají výzkumníci více než 150 let a za tu dobu přišly s vědecky podloženými technikami, jak do něj proniknout. Jak tento stav tedy obsáhnout, jak se s do něj dostat?

Krok první – ujasněte si cíle

Víte, co nejvíc zaměstnává naší mysl? Přemýšlení nad tím, do čeho se pustíme dál. Podobá se to obrovskému tržišti, kde se trhovci překřikují a snaží se nás přilákat ke svému stánku.

Klíčem ke stavu „flow“ je nutnost jasně a co nejpřesněji definovat úkoly, které musíme vykonat. Platí přitom pravidlo, že veliké a náročné úkoly rozdělíme na menší; je lehcí zdolat několik menších vrcholů, než jeden obrovský. Jen tak se dokážeme koncentrovat a soustředit na jeden úkol a opravdu se do něj ponořit.

058-1

Krok druhý – zapojte zpětnou vazbu

Zpětná vazba (také známá jako „feedback“) je pro naší produktivitu nezbytná. Díky ní si totiž naplno uvědomíme své omyly a přešlapy, kterých jsme se při plnění našich cílů dopustili; to nám umožní na nich zapracovat a především – spustit „flow“.

Čím jasnější je naše sebereflexe, tím menší pochybnosti totiž máme. Právě pochyby nás totiž nahlodávají a vytrhávají nás ze soustředění. Hodnotit bychom měli každý uplynulý den – nikoliv jen měsíc.

Krok třetí – zhodnoťte, zda úkol zvládnete

Obavy a strach z určitých úkolů jsou v nepřímé úměře k našim schopnostem. Čím lepší v něčem jsme, tím snáze určité úkoly a projekty zvládáme. A čím větší jistotu máme, tím snáze pronikneme do stavu „flow“.

Jsou úkoly, na které naše schopnosti zatím nemusí stačit. V takovém případě bychom od nich měli dát ruce pryč – a vrátit se, až budeme vědět, že je zvládneme.


TOPlist