4 kroky k lepšímu soustředění


Správná koncentrace je dnes v mnoha zaměstnáních vlastností, která rozhoduje o tom, jak se nám v práci bude dařit a zda si zaměstnání vůbec budeme schopni udržet. Moderní svět přitom nabízí víc než kdy jindy obrovské množství nejrůznějších rozptýlení – sociální sítě, chytré telefony, surfování na internetu, to vše odvádí pozornost a je příčinou slabé produktivity.

Opravdová koncentrace je vlastností, kterou se mnozí z nás musí naučit – rozhodně se neobjeví zčistajasna. Cesta k jejímu zvládnutí zahrnuje několik kroků a aby náš pracovní život netrpěl, je třeba začít co nejdříve.

Zapracujte na změně

První krok k jakékoliv změně spočívá v tom, že si potřebu této změny jasně uvědomíme – a začneme své kroky a životní postoje této změně přizpůsobovat. Abychom určili povahu našeho problému (v tomto případě rozptylování), musíme si položit 3 otázky:

  1. Jak dobře se soustředíme přes den?
  2. Umíme dát přednost prioritám?
  3. Kolik času denně nás stojí rozptýlení?

Většina lidí nepovažuje soustředěnost za strategickou vlastnost a proto jí příliš nezkoumají. Tím se však schopnost koncentrovat se dostává na okraj našeho zájmu a brzy se stává marginální záležitostí.

Eliminujte rušivé vlivy!

Schopnost soustředit se není o zvládání time managmentu ani o organizaci. Je o naší schopnosti eliminovat rušivé vlivy a rozptylující prostředí. Naše koncentrace se rozpadá ve chvíli, kdy do hry vstoupí zvonící telefon nebo nová zpráva na sociálních sítích.

Jak eliminovat rušivé vlivy? Veďte si po 2 týdny deník, do kterého zapisujte všechny své úkoly a priority a také vše, co odvádí Vaší pozornost. Po 14 dnech si deník přečtěte. Co odvádí Vaší pozornost nejčastěji? Jak by se tyto rušivé elementy daly eliminovat?

Dejte těmto rušivým záležitostem sbohem. Vypněte zvonění telefonu, stáhněte si aplikace, blokující sociální sítě. Uvidíte, že Vaše denní produktivita řádově vzroste!

 


TOPlist