4 kroky, kterými změníte špatný návyk


Od mala slýcháme v různých obměnách stále to samé. „Nesmíš tohle, nesmíš tamhleto. Nedělej to, dělej radši tohle!“ Špatné návyky začínají často jako vzdor společnosti nebo prostě proto, že jde o příjemnou činnost, o něco, co nás zbavuje napětí a stresu. Postupně se mění v návyk, který nás omezuje a otravuje nám život.

Zbavit se špatného návyku je jednou z nejtěžších věcí na světě. Musíte odhalit své nitro – a to často bolí. Nemluvě o obrovském odhodlání a píli, kterou si změna části našeho já žádá.

Změnit špatný návyk je těžké. Ale jde to.

Nesmíme ale čekat, že během jednoho dne změníme sami sebe. Špatný návyk jsme budovali také roky a návod na zázračnou změnu neexistuje. Transformace návyku je změnou pomalou, takřka nepostřehnutelnou. Jejím základem jsou 4 kroky, vyvěrající z našich emocí. 4 kroky, s jejichž pomocí se můžete stát lepším člověkem i Vy. Jste připraveni?

Krok první – zhnusení

Zhnusení je silně negativní emocí a ač jej v životě jen těžko budeme běžně vyhledávat, právě zhnusení může být tím hybným katalyzátorem, kterým Vaše změna započne. Pokud se Vám některá Vaše činnost či vlastnost hnusí, gratulujeme. Opravdu – jste na začátku cesty za proměnou.

Ten, kdo je zhnusen sám sebou, už nemá co ztratit. Jediná cesta vede vzhůru.

Máte dost své obezity? Jste zhnuseni tím, že měsíc co měsíc jen tak tak zaplatíte účty a na dovolenou raději ani nepomýšlíte? Chvíli tu emoci podržte. A pak přejdete dál.

Krok druhý – rozhodnutí

Většina z nás se k rozhodnutí nemá do chvíle, kdy dojde na lámání chleba. Jakmile ale nějaké rozhodnutí učiníme, zaplaví nás obrovská úleva – a s ní i spousta negativních emocí. Naplno nám dojde, jaký život jsme doposud žili a co vše jsme vědomě i nevědomě přehlíželi.

Ač je rozhodnutí v zásadních věcech vyčerpávající, nevyplatí se jej odkládat. I kdybychom se rozhodli špatně, je to stále lepší, než žít v neustálé nejistotě, ve strachu a napětí.

019-1

Krok třetí – touha

S rozhodnutím a prvními krůčky vůči novým obzorům se před Vámi otevře celý svět. Najednou se nic nezdá nemožné, žádný vrchol Vám nebude připadat nezdolatelný. Obklopí Vás touha jít cílevědomě za nově stanoveným cílům, vstříc svému lepšímu já.

Touha vyvěrá z nás samotných. Spustit jí ale mohou i vnější okolnosti.

Může to být motivační článek. Může to být film nebo inspirativní setkání. Touha může přijít nečekaně, ale lze jí vědomě spustit třeba právě rozhodnutím. Rozhodnutím se sebou něco konečně dělat.

Krok čtvrtý – odhodlání

Odhodlání dostalo člověka na měsíc. Odhodlání stojí za léky na dříve smrtelné choroby, odhodlání je tím, co nás nutí každý den vstát z postele.

Ve chvíli, kdy naše odhodlání pohání touha, není žádná překážka dost veliká. Zatímco dříve jsme se museli do dané činnosti nutit, nyní se nemůžete dočkat, až se do ní pustíme.

Především ale odhodlání znamená, že ve svém úsilí vytrváme. Poznáme totiž, že potěšení nepřináší cíl, ale především samotná cesta k němu.


TOPlist