4 zásadní otázky předtím, než přejdete na volnou nohu


Práce na volné noze je trendem dnešní doby. Kdo by nechtěl být svým vlastním pánem, vymanit se z okovu korporací a pracovat „sám na sebe“? Volná pracovní doba, absence neustálé kontroly a otravných kolegů…

Nic není ale tak růžové, jak se na počátku zdá. Ač se po letech korporátní otročiny může freelancing zdát jako vysněná práce, nehodí se pro každého. Ne každý ustojí svébytnou pracovní morálku, ne pro každého je neustálý stres z toho, zda bude dostatek zakázek i v budoucnu.

Plánujete přejít na volnou nohu? Nespěchejte. A položte si předtím, než učiníte tento zásadní životní krok, tyto 4 otázky.

Co přesně očekávám od freelancingu?

Štvou Vás dlouhé přesčasy, na záda Vám dýchá nepříjemný šéf a nemůžete vystát dlouhé ranní dojíždění? Nic z toho není natolik zásadní důvodem pro to, abyste přešli na volnou nohu. Začátky freelancingu rozhodně nejsou procházkou růžovým sadem. Ve skutečnosti Vás v počátcích čeká mnohem více práce, než doposud.

Nenaplňuje Vás současná pozice, máte pocit, že máte na víc? Dusí Vás stereotyp? Tyto důvody mají pro Vaše rozhodování mnohem větší váhu. Při zvažování přechodu na volnou nohu však nezapomínejte kalkulovat se svými životními náklady. Kreativní svoboda zní sice hezky, pokud ale nezaplatí Vaše složenky, není na místě o ní uvažovat.

Dokážu obstát v konkurenci?

Co naplat, konkurence na volné noze je mnohem větší, než v případě korporátních pozic. Zatímco u nadnárodní společnosti máte své jisté, na volné noze se o každou zakázku musíte prát. Je dobré vědět, zda jsou Vaše schopnosti natolik výjimečné, aby si Vás v zástupu konkurence všiml potenciální zákazník.

Platíte na své současné pozici za člověka, který přichází s největším množstvím nápadů a se kterým chce spolupracovat každý klient? Nebo se zatím spíše učíte protloukat a jste řadovým zaměstnancem? V prvním případě gratulujeme – jste ideálním kandidátem pro přechod na volnou nohu. V případě druhém doporučujeme ještě pár let počkat.

Mám co nabídnout?

Není nic horšího, než kupec, který nemá co na prodej. A co hůře – kupec, který co na prodej má, ale nikdo jeho zboží nekupuje.

Předtím, než se vydáte podnikat na vlastní pěst – zmapujte důkladně terén. Jste si opravdu jisti, že máte na trhu co nabídnout? Jste si jisti, že o Vaše služby, o Vaše zboží bude takový zájem, abyste se uživili?

Dokážu se „odpíchnout“ od země?

Skvělé nápady, kvalitní produkty, silné zázemí. Máte všechny tyto věci a jste připraveni se do podnikání na vlastní noze opravdu pustit? A jste si jisti, že Vám něco neschází?

Třeba kupec, se kterým můžete počítat na dlouhou dobu?

Projděte si kontakty ze svého současného působiště. Najde se mezi nimi někdo, s kým by šlo opravdu počítat jako s klientem? A co Váš současný zaměstnavatel – tváří se jako potenciální klient, nebo bude Váš odchod brát jako zradu?

Zvažte všechna pro a proti. Odchod na volnou nohu může být krokem k obrovské svobodě – nebo krokem k pádu do bezedné propasti…


TOPlist