4 tipy, jak přečíst 100 knih ročně


Nezáleží na to, v jakém oboru podnikáte či pracujete – čtení knih je vlastností, která nebývale zlepší kvality Vašeho snažení a popostrčí Vás na cestě k úspěchu. Literatura je potravou pro mysl; zoceluje ji, rozšiřuje nám naše obzory, pomáhá nám obsáhnout nové pojmy a úhly pohledu.

Mnoho lidí si stěžuje, že na čtení zkrátka nemají čas – že je jejich pracovní zápřah zatěžuje tak moc, že víc jak jednu dvě knihy měsíčně přečíst nezvládají. Pes ovšem bývá zakopaný jinde; mnozí z nás čtou rozvláčně, těkají při čtení sem a tam a v konečném důsledku zapomenou informace z knihy chvíli potom, co dočtou.

Přitom existují triky, jak relativně rychle zvládnout schopnost přečíst ročně stovku knih – a zároveň si zapamatovat vše potřebné.

Naučte se metodu rychločtení

Metoda rychločtení je existující záležitostí, která umožňuje přečíst text až několikanásobně rychleji za zachování srozumitelnosti čteného textu. Rychločtení funguje na principu zrychleného pohybu očí a umožňuje přečíst namísto 200 slov za minutu až pětinásobek!

Nečtěte každou knihu od začátku do konce

Vyrůstali jste v přesvědčení, že pokud už čtete knihu, je třeba přečíst jí kompletně celou? V případě beletrie to jistě platí, u mnoha edukačních titulů není ale nutné číst vše. Většina vzdělávacích knih totiž obsahuje jen několik několik opravdu zajímavých myšlenek – zbytek je jen slovní omáčka, do které jsou tyto ideje zaobalené. Čtěte jen ty pasáže, které jsou pro Vás opravdu zajímavé!

071-1

Nastavte si časový limit

Nemá cenu zaobírat se desítky hodin knihou, která má 200 stran. Knihy jsou zde především pro čtenáře; pakliže je jejich obsah nepřístupný, sáhněte raději po jiném titulu. Ideální množství přečtených stran za hodinu? 30 až 50.

Pokud se k dodržení časového limitu jen trochu přinutíte, zaručujeme Vám, že jej zvládnete dodržet! Ovšem pozor – nedávejte si za cíl „přečíst knihu během měsíce“; to je příliš nespecifický úkol.

Čtěte jen ty nejlepší knihy

Proč čteme určitou knihu? Hledáme v ní odpovědi na své otázky. Na výběr je však z mnoha titulů – jak se opravdu rozhodnout pro knihu, která je tím pravým pro nás?

Přečtěte si průvodní informace o knize. Jak jsou psány? Projděte si obsah – přijdou Vám jednotlivé kapitoly zajímavé? Myslíte, že se v nich nalézá řešení Vašich problémů? Během několika minut byste měli mít jasno, zda daná kniha za přečtení opravdu stojí – nebo zda se jí nemá cenu zabývat.

 

 


TOPlist