4 věci, které pohřbí každého lídra


O tom, jak se stát skvělým vůdcem, je všude okolo plno článků; článků pojednávajících, jaké kvality dobrý lídr má, jakou denní rutinu si musí zažít a jaké vyjednávací schopnosti potřebuje. Málokde se ale píše o tom, kterým záležitostem by se člověk s aspirací na vůdcovství měl vyhýbat.

Ať jste manažerem nadnárodní společnosti nebo třeba jen předákem směny, následující věci jsou platné pro každého, kdo se s pozicí vůdce potýká na denní bázi.

  1. Snaha dělat perfektní rozhodnutí

Znáte přísloví, že nikdy nelze udělat nic tak, aby byli spokojeni opravdu všichni? Začínající manažeři se často opájí představami, že svá rozhodnutí budou konat ke spokojenosti všech. Výsledkem bývají polovičatá řešení, v důsledku kterých trpí všichni zúčastnění.

  1. Zastávání příliš mnoha pozic

Devatero řemesel, desátá bída. Snaha obsáhnout všechnu práci svých podřízených je vlastní mnoha vůdcům – příčinou je jak nedůvěra ve schopnosti svých zaměstnanců, tak zatím nezvládnutá schopnost delegovat úkoly.

070-1

  1. Účast na všech schůzích

V ideálním korporátním světě se porady nesou v duchu konstruktivních návrhů, neotřelých kreativních konceptů a rázných řešení, které zásadním způsobem přispívají k chodu společnosti.

Realita? K uzoufání nudné meetingy, na kterých během dvou hodin zazní možná tak jedna nosná myšlenka – a i ta bývá smetena ze stolu. Účastněte se jen těch schůzí, které jsou opravdu důležité – na ostatní pošlete své podřízené.

  1. Podcenění komunikace

Člověk ve vedoucí pozici musí ovládat komunikaci na jedničku – nebo ne? Častým nešvarem manažerů i ředitelů je, že na své pozici obalí jakousi ochrannou bublinou – a v té zapomenou, jak se svými podřízenými vlastně komunikovat.

Raději než by svým zaměstnancům zopakovali stejnou věc dvakrát, rychle na ně zásadní informaci vychrlí a pak se diví, že zásadní práce nebyla odvedena správně. Pro lídry platí jedno – mluvte, mluvte, mluvte!


TOPlist