4 znaky mentální odolnosti


Co odlišuje vítěze od poražených, úspěšné od těch, kteří selhali? Je to mentální odolnost. Schopnost odolávat těžkým životním situacím a reagovat pružně na náročné úkoly.

Mentální odolnost je pilířem úspěchu.

Někdo z nás je odolnější, jiný se sesype i při sebemenším náznaku neúspěchu. Dobrá zpráva ale je, že psychickou odolnost je v mnoha bodech podobná té fyzické. A stejně jako lze fyzickou kondici vytrénovat pravidelným pohybem, duševní kondici lze vytrénovat tím, že se zaměříte na 4 znaky, které jsou pro mentální odolnost typické.

Sebejistota

Každý z nás v něčem vyniká. Jeden má talent na běh, druhý hraje výborně na kytaru, jiný dokáže prodat mrtvému zimník. Proč se tedy tak často setkáváme s tím, že některé pozice jsou obsazené lidmi, kteří pro danou činnost postrádají dostatečné kompetence?

Je to sebejistotou.

Důvěra ve vlastní schopnosti je tím nejcennějším, co Vás v kariérním žebříčku dokáže vystřelit vzhůru. A je to právě nadměrná sebejistota, která otevírá dveře k příležitosti i těm lidem, kteří pro danou práci nejsou kvalifikování. Sebejistota dělá zázraky.

Výzva

Dokážete se postavit výzvám, které Vám život předkládá? Nebo raději sklopíte hlavu a zalezete zpět do své ulity, kde Vám nic nehrozí?

Lidé, které vnímáme jako úspěšné, se do výzev vrhají po hlavě. Ba co víc, výzvy přímo vyhledávají! Uvědomují si totiž, že jen tak ve svém osobním růstu postoupí o příčku výše. Umění správně riskovat je jednou z nejcennějších vlastností pro seberozvoj.

Máte strach mluvit před lidmi? Vyhledávejte každou možnou situaci, která si žádá veřejný projev! Zatočte s nejistotou a strachem jednou provždy.

Kontrola nad vlastním životem

Je těžké soustavně pracovat na svém rozvoji, když máme pocit, že si s námi život dělá, co se mu zamane. Strach z každého dalšího dne, noční přemítání o tom, co bude následovat. Jsou Vám tyto pocity důvěrně známé?

Představte si ale tu chvíli, kdy berete kontrolu nad svým životem do vlastních rukou. Najednou z Vašich ramen spadne tíha starostí, opadne neustálé strachování.

Mentální odolnost tkví především ve vědomí, že svůj osud řídíme pevnou rukou my sami. Nikdo jiný.

Oddanost

Mentální integritu nejlépe charakterizuje bezmezná oddanost svým cílům. Pokud na něčem opravdu hodláte pracovat, oddejte se tomu. Oddejte se cestě, která k Vašemu cíli vede – a oddejte si i všem překážkám a pádům, které Vás na cestě k cíli čekají.

Cesta k úspěchu nevede přímo.


TOPlist