4 způsoby, jak nakopnout svou kreativitu


Víte, co je dnes nejžádanější komoditou na pracovním trhu? Nejsou to vystudované školy. Nejsou to ani zkušenosti. Prim dnes hraje kreativita. Právě schopnost myslet mimo zavedené postupy a vytvářet hodnoty z nečekaného je tím, co otevírá dveře na lukrativní pracovní pozice.

Představte si svět před několika stoletími. Drtivá většina práce byla založena na jednoduchém opakování – obdělávání pole, kovářství. Kreativita byla záležitostí vojenských velitelů, lékařů, umělců. Dnes? I v tom nejobyčejnějším zaměstnání je třeba řešit stejnou věc různými způsoby. Většina zaměstnavatelů doslova prahne po schopnosti improvizace a flexibility.

Kreativita je jako pramen vody. Pokud o ní nepečujeme, zakalí se, vyschne. Stres, uspěchanost – to vše má na naší kreativitu negativní vliv. Pracovat pod tlakem je běžným koloritem většiny z nás. A přitom stačí pár dní vyschlé studnice inspirace – a Vaše zaměstnání se může začít povážlivě sypat.

Naštěstí existují rozmanité postupy, jak svou kreativitu „nahodit“ zpět. Jaké jsou ty nejčastější?

Hleďte na problém z jiné perspektivy

Dle výzkumů moderní psychologie se naše kreativita probouzí nejčastěji v situacích, v nichž máme odstup, v situacích tzv. psychologické odměřenosti. Vědomě lze tento přístup získat např. tak, že se na řešený problém pokusíme podívat očima jiného člověka. Nebo třeba tím, že o problému přemýšlíme jako o čemsi nereálném. Díky tomu naše mysl pracuje s danou záležitostí v abstraktní rovině – a právě její přínos je pro nové, originální postupy zásadní.

Meditujte

Také se Vám stává, že nejlepší nápady k Vám přicházejí chvíli před usnutím? Není se čemu divit. Během dne je naše mysl zahlcena přemírou myšlenek; jak potom můžeme očekávat, že se v ní najde místo pro nové nápady? Není však nutné čekat na onu krátkou chvíli předtím, než se pohroužíme do spánku. Stačí si během dne najít chvilku na meditaci. 20 minut denně stačí k tomu, aby Vaše mysl začala doslova překypovat nápady.

Hrajte na hudební nástroj

Hudba je lékem na ztrápenou duši – a hraní hudby je medicínou na vyschlý pramen kreativity. Desítky vědeckých studií během posledních 50 let potvrdily, že hra na hudební nástroj má na lidskou mysl samé pozitivní dopady. Mimo rozvoje jemné motoriky aktivuje obě mozkové hemisféry; jak onu levou, analytickou, tak tu pravou – kreativní. Je Vaše práce postavená na kreativitě? Zařaďte do svého denního programu alespoň půlhodinu hry na hudební nástroj.

Sportujte

Cvičení není jen výborný způsob, jak si udržet či zvýšit fyzickou kondici. Intenzivní pohyb restartuje naše myšlení, navíc ho vyžene do vyšších obrátek. Kromě toho nám pomáhá fyzická aktivita vidět věci z odstupu – a jak jsme zjistili, odstup je u kreativní mysli k nezaplacení. Je však třeba mít na paměti, že je důležité se do fyzické aktivity doslova pohroužit. Zapomeňte během cvičení na hudbu!


TOPlist