4 způsoby, jak si zachovat pozitivní přístup


Pozitivní přístup je klíčem ke spokojenému životu – navzdory tomu se této myšlence mnoho z nás zdráhá uvěřit. Zachovat si pozitivní naladění totiž není vůbec jednoduché, zvlášť pro citlivější povahy. Ve chvílích, kdy se nám daří, je pozitivní naladění součástí nás samých. Problémem jsou ale okamžiky, kdy nám věci zase tak moc nevychází. Mnoho z nás negativním pocitům snadno podlehne a doslova se jí ovládnout.

Místo toho, abych mysleli, jak dobrá naše budoucnost bude, zaobíráme se tím, jak nešťastná byla naše minulost.

Existuje hned několik přístupů, jak si zachovat optimistický postoj, i když se vše okolo kazí. Na co se zaměřit?

Reagujte s rozmyslem

Známe to všichni; vše nám vychází podle plánů, v práci jde vše jako po drátkách a už se těšíme domů – když se najednou objeví zásadní problém, který je nutný řešit. Naše reakce? Podráždění, nevěřícnost, vztek. Negativní emoce z nás doslova tryskají. Co s tím?

Především je nutné mít na paměti, že negativní záležitost z celé věci děláme my sami – nikoliv ona okolnost, která nás tak vytočila. Abychom zvládali i nepříjemné úkoly, je třeba se na chvíli zastavit – a rozhodnout se, zda budeme nové okolnosti brát s klidem, nebo dáme průchod našemu negativnímu já.

Zaměřte se na cíl

Ve chvíli, kdy se před námi objeví problém, soustředíme veškerou svou energii a pozornost právě na něj – a zapomínáme na dlouhodobý cíl, kvůli kterému napínáme všechny naše síly. Nejlepším řešením je opětovné připomenutí toho, za čím se s takovou pílí a snahou ženeme. Je nutné připomenout si důležité věci, věci, které za to opravdu stojí.

Zaměřte se na řešení, ne problémy

Každý problém má řešení. Pokud ale svou energii vložíme do sebelítosti a hořekování, proč se právě tato věc stala nám, nikdy se problému nezbavíme. Negativní záležitosti přímo žadoní o naší pozornost – a čím více se jim věnujeme, tím více energie nám berou a tím větším se náš problém stává. Pokud chcete o svém problému s někým mluvit, bavte se především o možném řešení – ne o tom, jak zle se Vám daří.

Myslete pozitivně

Jeden z nejsilnějších nástrojů pro zachování pozitivního přístupu má v sobě každý z nás – a tím je schopnost ovládat své myšlenky. Možná se to nezdá, ale pánem svých myšlenek jste Vy sami. Nikdo jiný; žádné okolnosti, žádný člověk nemá vliv na to, jak přijmeme všechny rány, které nám osud připraví. Pozitivní myšlení je jako sval – dá se vytrénovat. Vědomě se lze naladit na pozitivní myšlení. Tak na to myslete!


TOPlist