5 znaků pravého vůdce


Vůdcem se člověk do jisté míry rodí. To ale neznamená, že soustavnou prací nemůžeme vůdcovských kvalit dosáhnout. Je vůdcovská pozice Vaší vysněnou kariérou? Sníte o tom, že se jednou stanete manažerem? Nebo byste raději šéfovali menšímu týmu obchodníků?

Co je tajemství úspěšných lídrů?

Jsou to osobní kvality. Kvality, které přitahují ostatní lidi stejnou silou, s jakou cukr přitahuje včely. Být úspěšným vůdcem znamená své kvality nabídnout ostatním, sdílet je. Jaké jsou znaky pravého vůdce?

Přísnost

Mezi přísností a nezdvořilostí existuje často tenká hranice. A čím větší moc v rukou máme, tím snadnější je tuto hranici překročit. Nepleťte si nezdvořilost s tvrdostí! Buďte na své podřízené přísní – ale za nic na světě je neponižujte!

Laskavost

Laskavost si mnoho lidí plete se slabostí. Odpustit podřízenému vážnou chybu se dnes nehodnotí optikou velkorysosti – čím dál více lidí bere odpuštění za slabost. Laskavost by se měla doplňovat s přísností; přílišnou laskavostí dáváte svým podřízeným najevo, že si s Vámi mohou hrát jako kočka s myší.

026-1

Sebedůvěra

Stát se vůdcem vyžaduje více než co jiného sebedůvěru. Vůdcem se stává ten, kdo vystoupí před skupinu lidí s nepopulárním řešením – a stojí si za ním navzdory nevoli ostatních. Vůdcem je ten, kdo se jako první vrhne do nepříjemného úkolu po hlavě. Mnoho lidí si však sebedůvěru plete se šikanou – a často v touze po moci ostatní shazují a zesměšňují jejich nápady. Nebuďte tyranem!

Pokora

Opravdový vůdce ví, že na sobě musí stále pracovat, že jeho rozvoj není nikdy u konce. Mnozí však zaměňují pokoru s plachostí – a zde nastává problém. Pokorný člověk to na vůdce dotáhnout může; plachý však nikoliv. Dobrou zprávou je, že na obou vlastnostech lze zapracovat. Tak směle do toho!

Hrdost

Hrdost je tím posledním, co člověku často zbude poté, co přijde o vše ostatní. Za žádných okolností bychom se neměli vzdávat svých životních zásad – jsou to právě ony zásady, co udržuje integritu naší osobnosti. Někteří lidé se však v honbě za vůdcovstvím svou hrdostí opájí do té míry, že se z nich stávají arogantní osoby, které nemůže nikdo vystát. Nejhorší forma arogance? Ignorování ostatních. Myslete na to!


TOPlist