8 návyků pravého milionáře


Co tvoří rozdíl mezi bohatým a chudým člověkem? Je to charisma a vzdělání? Nebo jsou to vlivné konexe? Všechny tyto věci mají nepochybně vliv; ten opravdový rozdíl ale spočívá v něčem jiném.

Návyky jsou úžasná věc. Jde o procesy natolik automatizované, že je vykonáváme nevědomky. Představte si, že byste všechny činnosti museli vykonávat na vědomé úrovni; za chvíli by Vaše myšlení bylo zahlceno. Automatizovanou činností ve skutečnosti trávíme 40 % dne. Pokud jsou naše návyky vesměs pozitivní, je vše v pořádku – problém ale nastává ve chvíli, kdy mají naše zvyky negativní tvář.

Které pozitivní návyky mají ti, jejichž bohatství se často počítá na sedmimístné cifry?

Dokáží ze svého platu šetřit pro případ nouze

Až příliš mnoha z nás žije od výplaty k výplatě. Stačí pak ale jediná mimořádná událost – a naše finance se rychle dostanou do červených čísel. Říkáte si, že bohatí mají peněz dost a nemusí se spořením zabývat? Omyl. Vždy šetří alespoň 20% ze svých příjmů – pro případ něčeho nečekaného.

Čtou každý den

Knihy jsou bezednou studnou vědění a rozhodně nejsou jen záležitostí školních let. Až 88 % bohatých a úspěšných lidí věnuje čtení alespoň 30 minut denně. Ať už jde o edukační materiály, literaturu o seberozvoji nebo jen aktuální novinky, vždy je dobré být v obraze.

Čtení má přímý dopad i na naše zaměstnání. Jsme kreativnější, vzdělanější a na případné klienty zapůsobíme o to více. Čtení mj. zvyšuje i finanční gramotnost – vlastnost, bez které se žádný milionář neobejde.

Tráví méně času na internetu

Internet je jedním z vrcholů lidské vynalézavosti a jako takový je nenahraditelným pracovním nástrojem takřka každého z nás. Nabízí ovšem i nepřeberné množství zábavy a rozptylu – rozptylu, který si lidé s vysokými příjmy nemohou dovolit. Raději svůj čas věnují rozvoji své osobnosti nebo vzdělávání. První krok Vaší cesty k úspěchu? Odpoutejte se od nejrůznějších zábavných portálů!

044-1

Kontrolují své emoce

Emoce jsou výborným prostředkem k budování vztahů – do té doby, než nám přerostou přes hlavu. Kontrolovat emoce není vždy snadné, pravý profesionál to však musí zvládat. Nezkrocené emoce totiž mohou zničit Vaše pracovní i rodinné vztahy. Až 94 % úspěšných lidí má své emoce pod kontrolou; zkrocené emoce Vám umožní vidět věci tak, jak jsou – ne tak, jak si je představujete.

Berou nové věci jako příležitost

Také v zaměstnání často odporujete, že to a to není součástí Vaší práce? Bohatí profesionálové berou věci, které nevyzkoušeli, jako výzvu – výzvu, která je posune dál. Až po Vás příště Váš nadřízený bude chtít věc, kterou jste dosud nedělali, vyzkoušejte jí. V očích zaměstnavatele navíc získáte punc člověka, na kterého je opravdu spolehnutí.

Stanovují si cíle, ne přání

Také Vaše fantazie o bohatství začínají větou „přál bych si mít tolik a tolik peněz“? Chyba. Jedině svým cílům můžete vtisknout reálnou tvář – a statistika dává této domněnce za pravdu. 70 % bohatých si každý rok stanoví jeden veliký cíl, kterého chtějí dosáhnout – a pouze mizivý zlomek tohoto cíle nedosáhne.

Vyhněte se prokrastinaci

Prokrastinace je pohromou pro Vaše pracovní úsilí i pro Vaší morálku. Neustálé odsouvání povinností a důležitých úkolů nahlodává Vaše cíle a především má obrovský dopad na Vaše pozitivní návyky – v některých případech je prokrastinace dokonce přímo zodpovědná za proměnu pozitivních návyků v negativní. O boji s prokrastinací si přečtěte tento článek.

Vypusťte „neštěstí“ ze svého slovníku

Občas se nám nedaří. Je to však souběh událostí, nebo naší nepřipravenosti? Je neštěstí opravdu zodpovědné za to, že jsme pohořeli u důležitého pracovního úkolu?

Štěstí jako takové neexistuje; ano, náhody se ději, naše štěstí je ale vedlejším produktem pozitivních a negativních návyků – nic jiného v tom není. A na pozitivních návycích lze pracovat. Ostatně – znáte rčení „každý svého štěstí strůjcem“?

 


TOPlist