8 schopností, které vám pomohou dostat se k vysněné kariéře


Práce. Kariéra. Všichni o ní sníme. Ale zdaleka ne všichni můžeme říci, že své sny realizujeme. Přitom je v silách každého z nás s tím začít.

Někdy jde jen o to vystoupit ze své komfortní zóny a udělat něco, co se od nás neočekává. Až příliš často se totiž necháváme unášet či zastrašovat představami a názory ostatních, kteří údajně vědí lépe než my, co je pro nás a náš život dobré. S takovým přístupem ale nikdy nedosáhneme toho, po čem toužíme.

Nejste v práci, v níž v současné době působíte, spokojení? Připadáte si nedocenění? Její náplň je na míle vzdálená tomu, co jste vždycky chtěli dělat?

Nebo naopak – v aktuálním zaměstnání si nemůžete stěžovat – máte fajn kolektiv, zábavnou profesi, ale něco vám pořád tak nějak schází? Vědomí profesního růstu. Víte, že dál, než jste nyní, se už nedostanete. A to vás ubíjí.

Nebo ještě jinak. Snili jste o tom, že budete podnikat. Jenže po škole jste byli rádi, že jste se svým zaměřením našli práci, a tak jste nastoupili do první, která se namanula. Jenže každý den je stejný, vy se nudíte a cítíte, že váš talent a vaše schopnosti výrazně upadají.

Nacházíte se v některém z těchto příkladů?

Máte pocit, že mluvíme o vás?

Pak nezoufejte. Máme pro vás řešení, které lze aplikovat jak na všechny uvedené příklady, tak i na všechny další. Učme se přímo od těch, kteří to již v životě někam dotáhli. Všichni, kteří uspěli a propracovali se až na svůj vysněný post, mají totiž něco společného. Spojuje je 8 základních vlastností, které by neměly chybět nikomu, kdo touží po úspěchu. Dobrá zpráva je, že tyto vlastnosti, návyky, schopnosti si lze osvojit. S trochou píle a vytrvalosti to jistě zvládnete i vy. Pojďme se na ně společně podívat.

  • Odvaha

Vůbec první, co potřebujeme k tomu, abychom uspěli, je odvaha. Může se to zdát jako zaběhlé klišé, ale je to tak. Mnoho z nás však odvahu chápe špatně.

Připadáte si jako zbabělec, když se bojíte, že to nikam nedotáhnete?

Zbabělec nejste, když se obáváte, zbabělec jste, když se nepokusíte svůj strach překonat. Odvážné lidi nedefinují jejich pocity, ale jejich činy. Být odvážný neznamená nebát se. Být odvážný znamená postavit se svému strachu čelem.

Vraťme se k našemu případu. Pokud se bojíte realizovat své sny, nevyčítejte si to, ale pracujte na tom, abyste ten strach odstranili. Popovídejte si s blízkým kamarádem, najděte si osobního kouče, nebo čtěte motivační knihy. Dělejte cokoliv, co vám pomůže ovládnout váš strach.

Ano – strach potřebujeme ovládnout, ne se ho zbavit. Protože strachu se nikdy nezbavíme. Co potřebujeme je to, aby začal pracovat v náš prospěch. Aby neovládal on nás, ale my jeho. Protože strach je špatný pán, ale velmi dobrý sluha. Zkrocený strach namířený tím správným směrem se totiž může stát silou, která nás při snaze za dosažením vytyčených cílů požene vpřed.

  • Cílevědomost

Nejprve je třeba mít odvahu. Odvahu realizovat své cíle. Abychom ale měli co realizovat, musíme se naučit si ony cíle vytyčit. Usilujme o konkrétní věci, ne o nějaké abstraktní představy, které se při styku s realitou rozplynou kamsi do neznáma.

Určeme si, čeho přesně chceme dosáhnout a vytvořme plán. Ten rozčleňme na několik menších dílčích úkonů, které můžeme okamžitě začít plnit. S každou odškrtnutou kolonkou si můžeme pogratulovat k drobnému vítězství, které nám poskytne chuť a sílu pro další pokračování.

Pokud kupříkladu chcete začít podnikat, určitě víte, v čem. Co potřebujete získat nebo zařídit, abyste se v tom mohli začít realizovat? Odpovídající kvalifikaci, patřičná povolení, vstupní kapitál. Začněte krůček po krůčku a radujte se z to, co se vám daří. Radujte se z cesty samotné – protože již sama cesta je cílem. Cesta za tím, o čem sníte.

 

  •  Kreativita

Ať už chcete podnikat, nebo usilujete o povýšení, nikam se nedostanete bez dobrých nápadů. A ty zase nepřijdou jen tak, sami od sebe. K tomu, aby vás napadaly nápady, které změní svět, potřebujete pořádnou dávku inspirace.

Tak se inspirujte.

Čtěte, sledujte tematické pořady, setkávejte se se zajímavými lidmi, cestujte, nebo jen pozorujte – to nejzajímavější se totiž často odehrává přímo před našima očima, stačí je pořádně otevřít.

Jakmile vás něco napadne, zapište si to do poznámek v tabletu, nebo do poznámkového bločku. Shromažďujte své nápady, jednou za čas si je projděte a všímejte si něčeho, co byste mohli použít. Buďte si jistí tím, že ono se to dříve či později objeví.

 

  • Snaha

Přísloví, že snaha se cení jen ve školce, není tak úplně pravdivé. Kde bychom byli bez snahy? Vždyť snaha stojí na počátku všeho. Již samotný fakt, že začínáte usilovat o změnu stávajícího zaměstnání, je snahou.

Snaha nám může dopomoci k ohromným věcem, proto na ni nezapomínejme a nikdy nic neberme jako samozřejmost. Ani tehdy, když se nám skutečně začne dařit. Nikdy nepolevujme ve svém snažení a udržujte jeho míru pořád stejnou – na začátku, v průběhu, i na konci.

Snad každý zná slavný příběh Harryho Pottera – chlapce, který zůstal naživu. Všichni už ale možná nevíme, že jeho autorka J. K. Rowlingová jej nabízela 11 vydavatelstvím, než se nakonec poslední 12. uvolilo k tomu, že dá knížce šanci. A bylo potom? Harry Potter se stal betsellerem, který ze své autorky udělal historicky první dolarovou miliardářku, která si své jmění vydělala psaním knih.

Kde by byla Rowlingová bez své snahy? Vzdala by to se třetím odmítnutím.

 

  • Vytrvalost

Ruku v ruce se snahou kráčí vytrvalost. Protože ve své snaze nesmíme nikdy polevit. Nikdy. Stejně jako Rowlingová – jakmile viděla, že první román o čarodějnickém učni se setkává s úspěchem, začala pracovat na druhém. A třetím, čtvrtém, … Z dobrého nápadu se nakonec vyklubalo 7 knižních dílů, 8 filmů, 3 doprovodné knihy, 1 doprovodný film a divadelní hra, k níž v nedávné době vyšlo v knižní podobě speciální vydání pracovního scénáře.

Zeptejme se znovu, podobně – Kde by byla Rowlingová bez své vytrvalosti? Pravděpodobně by skončila u prvního dílu Harryho Pottera, čímž by ochudila nejen sebe, ale i celý svět.

 

  • Vášeň a nadšení

Pokud jste se rozhodli, že to v životě chcete někam dotáhnout, vyberte si obor, který milujete. Pro který jste schopni a ochotni dýchat.

A připravte se na to, že to nebude snadné. Podnikání nikdy není snadné. Boj o dosažení vysněného postu nikdy není snadný. Proto je třeba vybrat si něco, co je vám blízké, co vypovídá o vaší podstatě. Protože budete potřebovat pořádnou dávku vášně a nadšení pro věc, abyste to dotáhli tam, kam sníte a potřebujete.

Hodiny strávené u počítače, pracovní víkendy, stres, vyčerpání, únava, úzkost, obavy, nejistota. To vše vás potká na cestě za úspěchem. Pokud se ale naučíte účinné obraně, můžete si být jistí, že to všechno překonáte.

A oním obranným štítem, který vás zastřeší, když to budete potřebovat, se stanou právě vášeň a nadšení pro věc.

 

  • Víra v sebe sama

Abyste mohli tohle všechno absolvovat bez toho, aby utrpěla vaše psychika, musíte pěstovat zdravé sebevědomí. To je těsně spjato s odvahou, která stojí na úplném počátku našeho seznamu. Musíte mít především odvahu uvěřit v sebe sama. Všechno ostatní je vedlejší. To totiž přijde tak nějak přirozeně a samo.

 

  • Neoblomnost

Poslední na seznamu vlastností, které spojují úspěšné lidi, stojí neoblomnost. Souvisí se vším zmíněným a vše zmíněné v sobě zahrnuje.

Musíme být odvážní, abychom se nenechali zlomit a neustále se snažili s nadšením a vášní věřit v sebe sama, své nápady a své cíle. Tak nějak bychom mohli stručně shrnout vyznění celého tohoto článku.

Závěrem zmiňme opět J. K. Rowlingovou, která tak věřila sobě samé a svému nápadu, že se nenechala zlomit ani 11 odmítnutími a přes to všechno si šla tvrdohlavě za svým, až toho nakonec skutečně dosáhla.

 

 

 

 

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist