Chyby, které úspěšní neopakují


Kdo nikdy nechyboval, ať hodí kamenem. Chybování je pro člověka dokonce natolik specifickou činností, že se jím počala zabývat i věda. A objevila zajímavý fenomén, který vysvětluje přerod neúspěšné osoby v člověka, který sklízí úspěch za úspěchem.

Jde o tzv. „procitnutí“. Stav, kdy si naprosto zřetelně uvědomíme veškeré aspekty toho, proč jsme chybovali – a do budoucna se jim vyvarujeme. Zkrátka nám ani nepřijde na mysl, abychom se vrátili do svých starých kolejí.

Procitnutí je onou pomyslnou dělící čárou, která odděluje vítěze od poražených. Jaké chyby úspěšní lidé neopakují?

Nevracejí s k tomu, co nefunguje

Ať jde o práci nebo vztah, pokud to nefunguje, nemá cenu se k tomu vracet. Existují důvody pro to, proč nám tyto zkušenosti nevyšly. A zkoušet podruhé něco, co nefungovalo – a bez toho, aniž bychom změnili přístup – je cesta do zatracení.

Nepřetvařují se

Také znáte ty situace, kdy si okolnosti žádají, abyste se chovali v rozporu se svým přesvědčením? Až Vás příště někdo o něco požádá, položte si otázku, zda jste pro danou práci opravdu ti praví. Je Vaše odpověď „ne“? Pak od toho dejte ruce pryč. Zatočte s nejistotou, která Vás svírá.

Nesnaží se změnit ostatní

Není nic marnějšího, než snaha vnutit druhým svůj obraz jich samých. Každá opravdová změna vychází z našeho nitra. Můžete mít dobré úmysly – ale zkušenost je nepřenositelná. Každý z nás si musí projít svými osobními pády – jen tak k vnitřní změně opravdu dospějeme.

Dávají přednost cílům před krátkodobým potěšením

Každý, kdo dosáhl úspěchu se k němu rozhodně nedobral přes noc. Za jeho úspěchem stojí dlouhé hodiny dřiny, bezesné noci, měsíce odříkání. Nikdo z nás si vědomě nezvolí dřinu a bolest před potěšením – pokud ovšem nemá v mysli dlouhodobý cíl, kterého chce dosáhnout. A nezáleží na tom, zda jde o rovinu osobní, či profesní.

Cíl bez usilovné práce je sněním. Usilovná práce bez cíle je noční můrou.

Nepovažují se za oběti okolností

„Cítím, že by mi to vyšlo, jen kdyby na mě ostatní tak netlačili.“ Tak takhle ne. Hranice mezi neúspěchem a úspěchem neleží někde u cesty – je součástí nás samých. A jen my sami svou pílí a snaživostí rozhodujeme, zda uspějeme v situacích, ve kterých se takříkajíc láme chleba.

Nezapomínají, že jejich vnitřní pocit určuje vnější úspěch

Spokojený život nezačíná u práce za mnoho peněz; nezaručuje ho ani vlastnictví automobilu či rodinného domu a už vůbec není klíčem ke spokojenému životu milionové bohatství.
Štěstí leží ve Vás samotných.

Potvrzují to desítky výzkumů. Naše vnitřní nastavení, naše spokojenost s námi samými je základem, na kterém se staví vnější úspěchy. Ty ovšem naši spokojenost jen dokreslují. Odstraňte vnitřní rovnováhu – a Váš dobrý pocit z vnějších úspěchů se zhroutí jako domeček z karet.

Plnění Vašich snů je jen ve Vašich rukou – nikdo jiný za nitky Vašeho osudu netahá!


TOPlist