Dejte sbohem stagnaci!


Stagnace. Slůvko, které v dnešní době získává až strašidelný nádech. Trend posledních let je totiž nastavený jasně; běž stále vpřed, postupuj přes mrtvoly a neohlížej se zpět! Jenže navzdory všemu se stagnaci zkrátka občas nevyhneme.

Zásadní je nenechat se rozhodit; panikaření nic nevyřeší. Pro případ, že se tzv. „zaseknete“, existují triky, jak se z místa zase pohnout. Základ? Změna myšlení. Stagnace je totiž především známkou dlouhodobě unavené mysli – není něčím, co by nás mělo poznamenat na zbytek života.

Kreativita je cyklická

Povahu cyklu má náš život, koloběh živin v přírodě a dokonce i samotný Vesmír. Stejně tak cyklická je naše kreativita – někdy nápady jen sršíme, jindy pramen tvořivosti vyschne. Je to přirozené a rozhodně nejde o něco, čím bychom se měli znepokojovat.

Tvůrčí blok se dostaví zpravidla znenadání, stejně tak náhle se ale stavidla kreativity mohou otevřít. Buďte připraveni – mějte po ruce vždy zápisník, do kterého si nosnou myšlenku v případě potřeby zaznamenáte. Výbornou službu Vám prokáže i diktafon.

Nalezněte spouštěč své tvořivosti

Každého z nás inspiruje něco jiného. U jedné osoby spouští vřídla nápadů fyzická aktivita, jiného inspiruje setkání s přáteli, další dostává ty nejlepší nápady při meditaci. Největší službu prokážete sami sobě tím, že identifikujete to, co ve Vás kreativitu probouzí.

049-1

Rozpoznejte, co Vaší práci ruší

I to nejmenší vyrušení může být pomyslným jádrem stagnace; jádrem, na kterého se frustrace a rozmrzelost bude nabalovat jako vločky na sněhovou kouli. Nebude trvat dlouho a zavalí Vás lavina, ze které se budete jen těžko dostávat.

Zjistěte, které věci Vám ukrajují čas z pracovní doby. Po celý pracovní den zapisujte své aktivity – při zpětném pohledu možná zjistíte, že spoustu energii vysávajících činností děláte nevědomě, mimoděk.

Oslavte své úspěchy

Život není jen o práci a askeze, vyplněná podnikáním a plněním pracovních úkonů Vám rozhodně příliš motivace do dalších projektů nedodá. Vždyť kdo by tvrdě pracoval, když na konci úsilí bude jen další tvrdá práce?

Oslavte své úspěchy. Zajděte s partnerem nebo přáteli na večeři; jeďte na dovolenou, o které jste vždy snili. Nenechte se prací pohltit!


TOPlist