Jak být dostatečně vlivnými


Nejsou to peníze ani hmotné statky, co má největší dopad na utváření světa. Je to vliv. Dostatečný vliv pohne i s tím nejtěžším soukolím, dostatečný vliv Vás dostane takřka všude.

Mít moc udávat tvář událostem okolo sebe není jen opojné. Je to i důležité pro náš osobní rozvoj.
Zvýšit svou vlivnost – to už je věc jiná, i na tom se dá ovšem pracovat. Jen je třeba vědět, kde přidat plyn a kde naopak ubrat.

Budujte konexe

„Dostal tu práci jen proto, že jeho otec zatahal za nitky.“ Kdo z nás by tuto větu neznal? Konexe jsou jedním z nejmocnějších nástrojů pro budování vlivu – a jejich výhodou je to, že moc nestojí. Stačí se jen trochu otevřít lidem okolo sebe.

V zaměstnání, které Vás opravdu baví, to jde navíc samo od sebe. Při práci na nejrůznějších projektech jste obklopeni lidmi, kteří napínají své schopnosti až na doraz, aby se projekt vyvedl. Inspirujte se jejich námahou a úsilím. A nechte je, aby se oni inspirovali Vámi. Za pár let s nimi možná vytvoříte něco jedinečného – právě díky Vaší společné historii.

Obklopte se rozmanitostí

Vidět věci v širším měřítku, ve větším kontextu je jednou z nejdůležitějších vlastností osob na vedoucích pozicích. Jde však také o přijímání a akceptování rozmanitosti. Třeba názorové v případě Vašich kolegů. Nebo té kulturní či politické.

Pozor! Rozhodně netvrdíme, že s každým názorem musíte slepě souhlasit. Umět vyslechnout druhé a neodsuzovat je na základě jejich názorů je ovšem vlastností, která Vám vybuduje respekt.

Buďte sami sobě pánem

Kdo je pánem Vašich rozhodnutí? Kdo vlastní Vaši zranitelnost, Vaše silné stránky?

Výmluvy na to, že Vám život hází klacky pod nohy jsou liché. Je snad život neuchopitelnou abstraktní entitou, která páchá zlovolnosti? V čele svého života jste Vy sami. Vy sami si házíte klacky pod nohou.

Vzmužte se a uznejte, že právě Vy jste strůjcem svého štěstí! Respektovali byste člověka, který si stále stěžuje na nespravedlnosti života? Buďte jiní!

Nejednejte za zády ostatních

Nikdo nemá rád lidi, kteří jednají za zády ostatních. Projevujte své názory veřejně, před zraky ostatních – a stůjte si za nimi. Jednejte s lidmi okolo sebe čestně.

A především – za své názory se nestyďte. Ostatní s nimi možná nemusí souhlasit, každý však ocení odvahu člověka, který s nepopulárním názorem přijde. Pamatujete na názorovou diverzitu? Té si cení i ostatní lidé. Především se ale mlčením ochuzujete o sdílení svých zážitků, příběhů a moudrostí.
A takoví být přeci nechcete, ne?


TOPlist