Jak přehodnotit svůj život


Přemýšleli jste někdy nad tím, jak žijete svůj život? Zda jste se svým současným stavem spokojeni, zda je tohle opravdu ten život, o kterém jste vždy snili?

Většina z nás žije skrze princip co nejmenšího odporu, v rámci své komfortní zóny. Pokud něco potřebujeme, jdeme si za tím – ale pokud to není až tak nutné, raději se nadměrnému úsilí vyhneme. Zpočátku se to zdá jako dobrá volba; přeci jen, záleží na nás, zda do práce půjdeme pěšky či pojedeme autem. Jenže po čase nám už ani nepřijde na mysl, že bychom se do zaměstnání dopravili po vlastních nohách.

A potom přijde den, kdy nám cesta pěšky do práce začne dělat takové problémy, že při pomyšlení na ní nás polije vlna studu. Studu, že jsme omezením pohybu přibrali. Hlavou nám víří jediná otázka; jak jsme to mohli nechat zajít takhle daleko?

Své životní návyky můžeme však vědomě změnit. Stačí si každý den položit několik otázek – a dle svých odpovědí následně přizpůsobit své další kroky.

Otázka první: co vlastně chci?

Jak chcete aby Váš život vypadal? Kde – a s kým – chcete žít? Co chcete ve svém životě? A především – co jste ochotni pro svůj vysněný život udělat?

Definice vlastních cílů je prvním krokem ke změně. Možná Vám tyto otázky dají zabrat; dost možná na ně nenaleznete odpověď hned – a možná ani zítra, příští týden. Přesto si je každý den pokládejte a pozorujte, jak se Vaše odpovědi rodí a derou k povrchu.

038-1

Otázka druhá: komu můžu pomoci?

Život není jen o tom, co děláme pro sebe. Je především o tom, co uděláme pro druhé. Vědecké výzkumy naznačují, že pomáhání druhým působí na naší vnitřní spokojenost řádově více, než když „jedeme“ sami na sebe.

Jste úspěšní ve své práci, spokojení ve svém vztahu a o hmotné statky nemáte nouzi, ale přesto cítíte, že Vám v životě něco schází?

Zapojte se do dobrovolných organizací nebo jednoduše pomáhejte svým blízkým. Dáte tím svému životu další smysl a pocity, které u této činnosti získáte, si nekoupíte za všechny peníze světa.

Otázka třetí: Proč ne teď?

Znáte největší lež lidstva? „Udělám to zítra.“ Ne, neuděláte. Spíše než otázka je onen „zítřejšek“ mantrou, kterou zastřešujeme vlastní nechuť podniknout nepohodlné věci tady a teď.

Pokud se do něčeho chcete opravdu pustit, nezbývá Vám, než se do zkrátka opravdu pustit. Ihned. Kolik měsíců už přestáváte kouřit? Jak dlouho se pouštíte do zdravého životního stylu.

Zapomeňte na zítřekžijete právě teď!


TOPlist