Jak správně reagovat na negativní myšlenky


Lidská mysl je úžasný nástroj. Pomocí našeho myšlení jsme dokázali postavit úchvatné stavby, dopravili jsme člověka na Měsíc a vynalezli jsme léky na choroby, které byly ještě před několika desetiletími smrtelné.

Lidská mysl dokáže vymyslet takřka cokoliv. A to platí bohužel i pro negativní náhledy, kterými si na sebe dlouhé roky uplétáme bič.

Skrze své myšlení se dokážeme vybičovat k neskutečným výkonům. Stejně tak ale svými myšlenkami dokážeme pohřbít veškeré naše snažení. Negativní myšlení je rakovinou mysli. Dobrou zprávou ale je, že negativní náhled na svět není získaný – je to výsledek dlouhodobého trénování tohoto stavu mysli.

Negativní myšlení jsme se zkrátka naučili. Proto je jen na nás, zda dokážeme tento stav mysli překlopit v optimistické myšlenkové vzorce.

Vědomě se zaměřte na pozitivní smýšlení

Pamatujete na chvíle, kdy se Vám navzdory veškeré píli něco nevyvedlo? Třeba jste selhali u pohovoru. Nebo jste pohořeli na schůzce s vysněnou osobou. Právě takové události stojí za tím, že se nám do mysli začíná vkrádat negativní náhled na svět. Nejprve jako vtíravá myšlenka, na kterou nepřestáváme myslet.

Po čase začne negativní náhled utvářet naše chování. Začneme se vyhýbat situacím, z nichž máme strach – a naše nejistota roste. Negativní myšlení je bránou k neúspěchu.

Jak vědomě překlopit negativní myšlení v pozitivní, jak našemu negativismu vnutit optimistickou tvář? Až budete příště myslet na tyto myšlenky, vědomě se přinuťte myslet na tyto náhradní!

„Mám strach z toho, co mi budoucnost přichystala.“ – „Užívám si přítomný okamžik!“

„Hlavně neudělat něco, čeho bych později litoval!“ – „Lituji jen věcí, do kterých jsem se nepustil.“

„Kéž bych to byl neudělal.“ – „Minulost nezměním – poučím se z ní a půjdu dál.“

„Bude to fungovat?“ – „Pokud to má vyjít, vyjde to.“

„Proč mi to ostatní udělali?“ – „Nemám nad ostatními kontrolu, ale mám kontrolu nad svými reakcemi.“

„Budu někdy šťastný?“ – „Z čeho se můžu radovat v této chvíli?“


TOPlist