Proč trávit více času na vzduchu


Drtivá většina našeho života se odehrává uvnitř. Bydlení, práce v korporaci, ale i významné životní události – to vše se děje v prostoru, vymezeném čtveřicí zdí. Pobyt venku se pro nás stal synonymem přesunu; z domova do práce, z práce na úřady a pak zase zpět domů.

Přitom naši předci trávili většinu času venku, vystavení rozmarům počasí. A většina z nich byla mnohem zdravější, než jsme my; přitom máme k dispozici lékařskou péči, o které si tisíce generací před námi mohly nechat jen zdát.

Nedokážete se pořádně soustředit na práci? Cítíte se neustále ve stresu a napětí? Pak je čas na změnu.

029-1

Čerstvým vzduchem ke zdraví

Trendem posledních let je tzv. ekoterapie. Nejde o žádnou bolestivou lékařskou proceduru, ale o obyčejný pobyt venku. Pobyt venku napomáhá nejen lepšímu soustředění, ale pomáhá redukovat i takové zdravotní problémy, jako je obezita nebo porucha pozornosti. Větší množství času na Slunci má za následek také spokojenost a duševní vyrovnanost.

Pokud i Vy přemýšlíte o tom, že byste na čerstvém vzduchu rádi trávili více času, zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

  1. Obědvejte venku. Jednoduše si doma připravte jídlo, v kanceláři ho ohřejte – a honem ven! Telefon nechte na stole – během půlhodiny budete zpátky a případné hovory budete moci s klidným svědomím vyřídit. A pokud je venku zrovna ošklivě, sedněte si během oběda k oknu.
  2. Choďte do práce pěšky. Máte-li to přes celé město, asi je nesmysl strávit chůzí do práce každý den několik hodin. Vždy ale můžete vystoupit z autobusu o několik zastávek dříve a do práce se třeba projít parkem nebo lesem.
  3. Buďte dobrovolníkem. Mnohé organizace hledají lidi, kteří by jim pomáhali s venkovními aktivitami. Zabrouzdejte na internetu, určitě něco naleznete. Nejen, že se na čerstvém vzduchu protáhnete, uděláte ale i něco pro dobrou věc.
  4. Dejte se na zahradničení. Rytí v záhonku, plení zahrady a sázení květin je výborným odpočinkem pro tělo i mysl. A pohled na rozkvetlý záhonek udělá později radost Vám i ostatním!


TOPlist