Manželství – proč se bereme?


Manželství. Svazek dvou lidí, kteří se rozhodli, že to spolu myslí vážně. Spojení těch, kteří se milují a chtějí založit rodinu. Odevzdání se druhému tak, jak jen to jde. Bezvýhradné přijetí toho druhého se vším, co k němu patří. Tak nějak bychom možná mohli definovat manželství. Pravdou však je, že hovoříme o něčem nedefinovatelném – protože každé manželství si zaslouží svou vlastní definici.

Stejně, jako je každý z nás originál, je originální i každé manželství. A v tom vlastně spočívá – v přijetí originality partnera. Současně však znamená i přijetí vlastní jedinečnosti, protože, jak víme, nejsme-li srovnaní sami se sebou, nemůžeme vytvořit plnohodnotný vztah ani s jiným člověkem. Začínat musíme vždy u sebe. A tak lze manželství vnímat i jako určitou formu osobního rozvoje, která nikdy neskončí.

Manželství a dnešní doba

Společnost, v níž žijeme, je hektická. Doba je zrychlená. Ve spěchu často nevědomky přehlížíme to, co je skutečně důležité. Každý den vstáváme, abychom mohli pracovat až do úmoru. Ženeme se za sny, které nám mají přinést materiální uspokojení a bohatství. Není čas zastavit se a vychutnat si krásu přítomného okamžiku, který se již nikdy nebude opakovat. Není čas posadit se a najíst se. A tak vlastně všechno děláme za chůze – jíme, pijeme, odpočíváme, čteme si, a zase všechno dokola. Pořád někam spěcháme, ale vlastně pořádně nestíháme nic. Skutečný život nám protéká mezi prsty. Není divu, že v takové době není čas ani na pěstování kvalitního a trvalého vztahu. Takového, který stojí úsilí, potřebuje vytrvalost, a bere čas. Ten, který tolik potřebujeme.

Ochota přijmout závazek

Moderní člověk se bojí závazků. Má rád svou vlastní individualitu – svou skořápku, do níž se může schovat a nemusí nikomu nic vysvětlovat. Manželství představuje jeden ze dvou největších závazků, které můžeme ve svých životech přijmout. Tím druhým jsou děti, samozřejmě. A ne každý je dnes ochotný na svá bedra takové břemeno vzít. Když spolu žijeme, bez toho, že bychom se vzali, máme stále jakousi únikovou možnost, zadní vrátka. I když vlastně třeba ani uniknout neplánujeme, ona možnost tady je. Ta s manželstvím odchází. Manželství symbolizuje převzetí odpovědnosti za život svůj a život osoby, kterou milujeme. A také osob, které budeme milovat. Našich dětí.

Odpovědnost a její benefity

Ačkoliv oblíbeným tvrzením dnešní doby je, že manželství představuje kus papíru, který k životu nepotřebujeme, opak je pravdou. Kdyby se jednalo pouze o kus papíru, proč by se ho tolik párů bálo jako čert kříže? Ne, manželství znamená něco mnohem většího. Něco, co nás všechny přesahuje a překračuje. Řadou studií je dokázáno, že velké procento párů, které spolu žijí nesezdaní více než 5 let, se rozchází. Rozvodovost je oproti tomu mnohem nižší. Nedávné výzkumy naopak potvrdily, že lidé, kteří se vzali, cítí mnohem větší životní pohodu a štěstí. Říci někomu ano se totiž rovná veřejnému prohlášení, že k někomu patřím, že chci s někým sdílet život, že mám někoho, na koho se mohu spolehnout a na kom mi záleží víc než na mně samotném. A to je přeci krásný pocit, nebo ne?

Poselství pro další generace

Dobrá je i zpráva, že v nedávném sociálním výzkumu prováděném na mládeži bylo zjištěno, že drtivá většina z nich nahlíží na manželství pozitivně a dokonce že sní o tom, že jednou budou něco takového mít. Podobné životní přesvědčení samozřejmě vychází i z rodičovského vzoru, které dítě může studovat každý den. Pevný a stabilní vztah maminky a tatínka je jednou z nejcennějších věcí, které můžeme svým potomkům předat. Pomáhá formovat charakter dítěte, tvořit jeho identitu a osvojovat si správné vzorce chování, které bude později moci uplatnit ve svém vlastním životě. Na dítě je přenášen pocit sounáležitosti a vědomí, že někam a k někomu patří – oficiálně.

Běh na dlouho trať

Přes to všechno krásné, rozhodně nemůžeme říci, že manželství je snadné. Ne, je složité a někdy dokonce moc složité. Ale právě v oné složitosti se skrývá krása, která by bez ní nikdy nebyla taková, jaká je. Ne nadarmo se během obřadu slibuje, že s tím druhým budeme v dobrém i ve zlém. Protože život není vždy jen dobrý, což jistě můžeme všichni z vlastní zkušenosti potvrdit. Máme-li ale po svém boku toho správného člověka, je všechno tak nějak světlejší a jednodušší. Pomůže nám zmírnit a překonat těžké životní situace. A i když se budeme někdy hádat, zlobit se na sebe, nemluvit spolu, křičet, a plakat, můžeme si být jistí, že se budeme i smát, objímat se, milovat, povídat si, plakat štěstím.

Manželství jako zahrada

Manželství je jako květina, kterou musíme zalévat a pečovat o ní, aby prospívala. Někdy je to snadné, protože svítí slunce, a tak se kytce přirozeně daří lépe. Jindy se zatáhne, prší, a tak i pro květinu je život o něco těžší. A potom je třeba velká zima, mrzne, nebo se naopak musí potýkat s hrozným horkem a schází ji vláha, kterou tolik potřebuje. Ovšem zvolíme-li ve všech těchto situacích odpovídající přístup, a budeme-li jej navíc praktikovat s láskou, můžeme si být jistí, že květinka to všechno ustojí. S manželstvím je to stejné.

Manželství jako domov

Domov si spíše než s místem pojíme s těmi, které milujeme. I manželství je takovým domovem, který společně budujeme a na němž společně pracujeme. V onom společně se skrývá závazek, který je na celý život. S dostatkem péče, ochoty a vytrvalosti není důvod, proč by neměl vydržet. Samozřejmě, že se všude kolem nás nachází spousta negativních příkladů a špatných zkušeností. Nám se to ale stát nemusí. Vzpomeňme na začátek – stejně jako jsme jedineční, je jedinečné i každé manželství. Na nás je, abychom mu vtiskli formu, charakter a tvář, které nám umožní přijmout jej za vlastní. A z něčeho vlastního přeci netoužíme odcházet.

Nedávno prováděná studie potvrdila, že mnozí lidé považují za největší životní úspěch a vítězství to, že se jim daří udržovat spokojené manželství. Učiňme z manželství své životní poslání, obraťme tímto směrem své snahy a buďme šťastní a spokojení. Mějme domov, do něhož se můžeme každý den s láskou a radostí vracet.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist