Minimalismus a vše, co jste o něm chtěli vědět


Světem osobního rozvoje před několika lety otřásl nový trend v podobě takzvaného minimalismu – tedy vlastnění co nejmenšího množství věcí, aniž by měl člověk pocit, že mu něco chybí. A ačkoliv se zpočátku zdálo, že půjde jen o dočasný trend, který brzy upadne v zapomnění, opak je pravdou. S minimalismem se setkáváme čím dál více a ve stále větším množství oborů.

Co by si vlastně člověk měl pod pojmem minimalismus představit a jak jej aplikovat do svého života?

Máte vše, co potřebujete

Minimalismus je založen na zcela jednoduchém principu – na vědomí, že současná doba nabízí vše, co ke spokojenému životu potřebujeme. Ostatní věci nejsou podstatné.

Například Váš šatník. Opravdu potřebujete všechno oblečení, které v něm je? Není to tak, že určité oděvy nosíte často, zatímco na jiné padá roky prach? Zbavte se oblečení, které nenosíte – darujte ho charitě, prodejte jej na internetu. Podobným způsobem lze ve svém okolí zredukovat vše. Opravdu budete číst všechny ty knihy, které se Vám kupí v knihovně? Nebylo by lepší je shromažďovat v elektronické podobě, která nezabírá tolik místa?

Stejně postupujte i s elektronikou, kosmetickými potřebami, dekoracemi a podobně. Oblastí, ve kterých lze minimalismus aplikovat, je mnoho. Zkuste to na první skupince věcí, které doma máte úplně zbytečně, a uvidíte, jak osvobozující je pocit zbavit se zbytečností, které navíc mohou udělat radost někomu jinému.

Objevte kouzlo minimalismu

Filozofií minimalismu je také vyvarování se dokupování věcí, které nejsou nezbytně nutné. Příjemným bonusem je, že se naučíte zkrotit své finanční výdaje. Naučte se žít s tím, co máte, a ušetřené peníze investujte do nových zážitků. Věřte, že pro Vás budou mít mnohem větší hodnotu, než movité věci.

Kouzlo minimalismu spočívá v osvobození se od závislosti na shromažďování věcí, které člověk k ničemu nepotřebujete. Hlavním problémem je většinou citový vztah k daným předmětům. Položte si jednoduchou otázku. Opravdu danou věc potřebujete? Používáte jí každý den, nebo jen překáží a zabírá místo?

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist