Najděte si více času na čtení


Hromadí se vám na stole knihy, které byste rádi začali číst, ale stále si na ně nejste schopni najít dostatek volného času? Pak je možná nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda nelze nějakým šikovným způsobem získat dostatek času na četbu, aniž by to bylo na úkor Vašich současných zájmů a pracovních povinností. Existuje několik jednoduchých pravidel, jak na to – a není vůbec těžké se jimi řídit.

Čtěte, když můžete

Jezdíte do práce městskou hromadnou dopravou? Věnujte se četbě během jízdy. I 20 minut, které prosedíte v tramvaji nebo autobuse, hraje významnou roli, a pokud budete takto číst cestou do práce i z práce každý den, přečtete toho za týden opravdu mnoho. Připočtěte k tomu navíc čas, který trávíte čekáním na váš spoj na zastávce. I zde můžete volnou chvilku investovat do četby.

Další časovou mezerou, kdy můžete číst, je doba před usnutím. Nemůžete usnout? Nekoukejte do stropu  sáhněte raději po knize a přečtěte pár stránek – nebo rovnou celou kapitolu!

Pravidlo jedné knihy

Mnozí čtenáři by ve volných chvílích rádi četli – mají však rozečtených více knih a neví, po které sáhnout. Řešení? Dodržujte pravidlo jedné knihy. Tím se vyhnete zbytečnému váhání mezi více rozečtenými tituly.

Číst více knih najednou není praktické ani z toho důvodu, že po čase Vám začnou děje jednotlivých knih splývat. Někdy je dodržení tohoto pravidla poměrně těžké – z pultů knihkupectví na Vás zírají samé zajímavé tituly a Vy se nemůžete dočkat, až se do jejich čtení pustíte. Dejte však na naší radu – zkroťte svou nedočkavost a uvidíte, že si svou knihu užijete mnohem více.

Stanovte si cíle

Na internetu koluje spousta knižních výzev, které motivují čtenáře, aby více četli. Většinou jsou to tematické výzvy – „přečtěte knihy od toho a toho autora“ či „přečtěte určitý počet publikací za rok“. Vždy se ale jedná o akci, do které se zapojuje značné množství dalších čtenářů. To, že budete své úspěchy z četby sdílet na sociálních sítích, pro Vás bude nejen skvělou inspirací, navíc Vás to ale bude i motivovat k další četbě.

Stanovte si např. cíl, že každý týden přečtete jednu knihu – nebo že jich za rok přečtete určité množství. O tom, jak se vám daří či nedaří, se můžete podělit s ostatními čtenáři a vzájemně si doporučit oblíbené knihy. Pokud před sebou budete mít jasně formulovaný cíl, budete mít mnohem více chuti do čtení. A čím více chuti do čtení mít budete, tím snáze naleznete ke čtení čas. Většina vášnivých čtenářů knihami nahrazuje televizi a prožívá raději příběhy knižních hrdinů než těch filmových.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist