Nalezněte vášeň!


Ráno přijdete do práce a sotva se rozkoukáte, už se na Vás valí pracovní povinnosti. E-mailová schránka se plní rychleji, než stíháte odpovídat, telefon neustále zvoní a do toho za Vámi neustále chodí nadřízení s otázkami, kde je Váš pravidelný report. Poznáváte se?

Jsou chvíle, kdy se z naší práce vytrácí vášeň a oddanost. Strachujeme se o zajištění, o to, zda si práci dokážeme udržet – a ve strachu z budoucnosti necháváme obavy, aby převzaly místo vášně, která nás kdysi poháněla kupředu. Pracujeme více, ale odvádíme méně práce; rozhovor s kolegy nás stresuje, vyjednávání s nadřízenými a zákazníky ničí.

Jak ve své práci znovu nalézt ztracenou vášeň?

Ponořte se do sebe

Nic člověku neprojasní hlavu tak, jako pořádná dávka sebereflexe. Namísto pochybností se ptejte sebe sama: „dokážu to? Je pro mě tohle to pravé? Kam se vším tím konáním směřuji?“

Zmapujte svou budoucnost

Ujasněte si, čemu se chcete v budoucnosti věnovat. Je práce, kterou byste rádi strávili zbytek života pro Vás zábavná? Zní Vám popis práce zajímavě? A především – dokážete si představit, že byste se této práci věnovali dlouhodobě? Pokud Vás nějaké zaměstnání opravdu zaujme, zjistěte si vše potřebné – jaká kvalifikace je pro práci nutná? Co vše budete muset pro zaměstnání obětovat?

Věnujte se seberozvoji

Nejen prací je člověk živ. Ač je zaměstnání důležité pro obživu, je to seberozvoj, co člověka posouvá na jeho životní stezce stále dál. Věnujte seberozvoji alespoň 10 hodin týdně. Vzdělávejte se, seznamujte se s lidmi z oboru.

Dívejte se na věc v širším kontextu

Identifikujte jednotlivé dílky a vzory, které tvoří Váš život. K čemu Vás připravují? Co je jejich cílem? Co Vám jde jednoduše od ruky – a v čem máte naopak rezervy?

Především se ale oddejte svému životu jako takovému; buďte k sobě vždy upřímní a buďte takoví, jací chcete být – nikoliv jaké Vás chce mít Vaše okolí, rodina, přátelé. Čím více budete sami sebou, tím spíše najdete ve svém životě opravdovou vášeň!


TOPlist