Naučte se jednat s negativními lidmi


Jsou všude kolem nás. Negativní lidé. A ačkoliv si to mnohdy ani neuvědomujeme, připravují nás o mnohé. Berou nám pozitivní přístup k životu, připravují nás o energii a často jsou příčinou našeho stresu.

Jednání s negativními lidmi je třeba trénovat – stačí několik jednoduchých kroků a negativní působení nebude mít šanci!

Nenechte se ovlivňovat

Ať chcete nebo ne, negativně smýšlejícím osobám se nevyhnete. Kolem nás jich totiž existuje plno. Narazíme na ně v zaměstnání, nebo mezi příbuznými. Negativní osoby nelze přehlížet – i když je to možná první věc, která Vás jako efektivní řešení napadne. Pokud ale s takovou osobou bydlíte v jedné domácnosti nebo spolu sdílíte kancelář, je kontakt nevyhnutelný.

Na jednání s negativní osobou je třeba se připravit. V žádném případě se nesnažte takového člověka přesvědčovat o tom, že jeho přístup je špatný a že jedná zbytečně pesimisticky. Taková snaha se ve většině případů obrátí proti Vám. Snažte se proto jednat klidně, trpělivě a přehlížet negativní postoje, které daná osoba zastává. Nenechte se vtáhnout do jejího světa. Pokud tohle zvládnete, máte vyhráno.

Negativní jedinci jsou většinou osoby, které chtějí s těmi druhými manipulovat; tím, že s nimi budete souhlasit, jen naženete vodu na jejich mlýn. Nenechte se ovlivnit!

Zachovejte si pozitivní přístup

Šťastnější vždy bude ten, kdo přistupuje k životu pozitivně. Na všem špatném je třeba hledat to dobré, i kdyby toho bylo málo. Pokud umíte brát život s humorem a i špatné zprávy přijímáte s grácií, pracujte na tom, aby to tak zůstalo. Nenechte se strhnout okolím, které prosazuje negativní postoj. Takto uvažující lidé jsou mnohdy sami nespokojeni se svým životem a dávají to najevo celému svému okolí. Jejich častou filozofií je „pokud nemůžu být šťastný já, nebude šťastný nikdo“.

Pokud si myslíte, že jim pomůžete tím, že svůj pohled na svět změníte na jejich pesimistický způsob, pak jste na omylu. Tyto osoby totiž dokáží svoji negativitu s vysokou úspěšností snadno převést i na Vás.

Jak tedy s negativními lidmi správně jednat? Jednoduše si vyslechněte, co mají na srdci, přikyvujte, místy prohoďte souhlas, ale zbytečně o jejich postoji neuvažujte a nesnažte se na věc nahlížet z jejich úhlu pohledu. Časem jim dojde, že se jen tak snadno nenecháte připravit o svůj pozitivní přístup k životu a přestanou na Vás tlačit.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist