Naučte se správně učit!


Maturitní zkoušky jsou za rohem, zkouškové se pomalu blíží také a mnoho studentů propadá panice, jak se správně naučit ty tuny materiálů, které se na ně valí ze všech stran. Patříte mezi ně? Pak čtěte pečlivě následující řádky.

V první řadě je důležité si uvědomit, zda je pro nás látka zcela neznámými vodami, ve kterých doslova „plaveme“, nebo zda materiálům ke zkoušce alespoň zčásti rozumíme. V případě druhém máme zčásti vyhráno, i pokud jde ale o první případ, není nic ještě ztraceno.

Učení po částech dělá mistry

Ideální je, pokud máte na pochopení učiva delší dobu. Základní strategií je samozřejmě si daný text dostatečně přečíst. Ovšem pozor – nestačí do látky pouze zírat. Při učení nových informací se snažte látku přeříkávat vlastními slovy – a ideálně nahlas. Hledejte vnitřní spojitosti, logicky nabalujte jeden fakt na druhý – zkrátka si učivo osahejte ze všech stran.

Tuto metodu ovšem nelze využít v situaci, kdy nám hoří v patách a zkouška se rýsuje v řádu hodin. V takovou chvíli nezbývá, než se obrátit k pročítací metodě a doufat, že se nám v osudnou hodinu přeci jen něco vybaví.

Vsaďte na mnemotechnické pomůcky

Také se Vám stává, že určitou událost máte zafixovanou díky věcem, které se staly okolo? Spojením látky s určitou melodií nebo kresbami významně zvyšujeme šanci, že si danou informaci vybavíme na základě asociace. Právě proto funguje zvýrazňování textu barevnými zvýrazňovači, proto je snazší se učit při cestě vlakem, kdy si určitou krajinu spojíme s určitými informacemi.

Účinná jsou i psaná shrnutí dané problematiky – jednoduše se zamyslete a zkuste v bodech sepsat vše podstatné, co si pamatujete. Výborné je i vytváření myšlenkových map – ty využijete i při jiných situacích, než jen při učení.

Přejeme pevné nervy u zkoušek!

 


TOPlist