Negativní myšlení – brána k neúspěchu?


„Zase mi nevyšel pohovor. Vlastně jsem s tím počítal – poslední dobu mi nevychází nic, vše se mi sype. Už nevím, co dělám špatně,“ svěřil se mi nedávno známý, kterého znám spoustu let. Měl pravdu. Po nedávném vyhazovu z práce to byl několikátý pohovor v řadě, na kterém neuspěl. Jeho vztah skomíral a přátelé ho pomalu opouštěli. Přitom takový nikdy nebyl; když jsem ho před lety poznal, šlo o veselého, úspěšného člověka, o jehož životě si mnozí mohli nechat jen zdát. Co se stalo?

Nad povahou mozku si lidstvo trápí hlavy tisíce let. Teprve nyní však přicházíme na to, jak vlastně naše myšlení funguje. A s velikým překvapením znovu objevujeme fakta, zapsaná v knihách z doby římského impéria. Naše myšlení utváří naší realitu, projevuje se v našem konání. Je to až komicky jednoduché.

Vnější okolnosti neutvářejí Váš vnitřní pocit

Negativní myšlení je návyk. Návyk, který si budujeme měsíce, roky. Na začátku může být třeba rozchod. Nebo výpověď. Zkrátka událost, která nás srazí na kolena. Většina z nás se sebere a z negativní zkušenosti se otřepe. Proč také ne? Život je o vrcholech a pádech. Proč stavět na jednom neúspěchu?

Jenže někteří z nás vstát nedokáží. Za vyhozením z práce už nestojí třeba snižování stavů v bankrotující firmě. Za vyhazovem stojí osud. A ten nám diktuje, že nestojíme za nic – a že jde teprve o začátek. Negativní zkušenost v nás zaseje semínko pochybností. Svým přístupem pak dovolíme pochybnostem růst a sílit. Po čase se nám už nic špatného vlastně ani přihodit nemusí – my sami začneme pátrat po věcech, které by se mohli pokazit. S urputností hledáme i ty nejmenší maličkosti, které by nám mohli zkazit den. Jedeme na dovolenou a celý týden proprší? V restauraci nemají naše oblíbené jídlo? „Proč se takové věci musí stávat zrovna mně?!“

Minulé neúspěchy nemají vliv na naší budoucnost

Naše minulost utváří naše současné ‚já‘. Neutváří ale naší budoucí tvář. Ta je výhradně v našich rukou. V minulosti jsme již mnohokrát selhali – to je naprosto přirozené. Neúspěch je cestou k cíli; v negativně smýšlející mysli je však neúspěch jasným znamením. Přestaň se snažit. Nemá to cenu.

Mít strach, že věci nevyjdou tak, jak plánujeme, je normální. Nesmí nás to ale odradit od konání. Selhat neznamená prohrát. Teprve když dovolíme neúspěchu, aby nás odradil od snažení, prohráváme.

Pamatujete na mého známého? Nakonec ho přijali do zaměstnání, o kterém dlouhou dobu snil. Nová práce mu dodala stejné množství energie, jaké mu vyhazov z té předchozí vzal. Začal vidět věci zase pozitivně. Dnes je z něj stejný člověk, kterého jsem kdysi poznal. To je síla pozitivního myšlení!


TOPlist