Nesnažte se zvládnout vše!


Je to určitý paradox. Ač před sebou máme myriády možností a příležitostí jak v osobní, tak pracovní rovině, vždy se můžeme věnovat jen jedné věci. Pokud věnujeme jednu hodinu určitému projektu, nemůžeme tutéž hodinu věnovat třeba vyřizování e-mailové korespondence. Neustále tak žijeme v iluzorním světě, ve kterém zvládáme všechny povinnosti najednou.

Je to jen logické. Kdo by ve světě plném kreativních příležitostí, pracovních nabídek a neomezených možností zábavy nechtěl zvládat vše?

Zítřek není tím pravým dnem!

Většina z nás je nakažena iluzí, že můžeme dosáhnout všeho – a že všeho, co chceme, dosáhneme počínaje zítřkem. Zítra začneme hubnout, zítra se pustíme od učení cizího jazyka, zítra konečně začneme psát knihu.

Jenže realita je tady a teď. Díky tomu, že neustále své naděje a sny posouváme na „den poté“, nedosáhneme nakonec ani zlomku toho, po čem toužíme. Mnoho možností nám do života přináší neustálé oddalování různých rozhodnutí; rádi si zkrátka necháváme otevřená zadní vrátka. Přitom právě to je zdrojem frustrace a depresí.

067-1

Opravdové osvobození přichází teprve ve chvíli, kdy se rozhodneme pro jednu věc – a všechny ostatní možnosti tím odsuneme do pozadí. Najednou se před námi otevře jasná cesta, jsme si jistí tím, co máme dělat – a věnujeme se tomu. To platí jak pro pracovní úkoly, tak pro náš osobní život.

Jak se opravdu rozhodnout? Uveďme to na příkladu kariéry.

  1. Sepište si 25 svých kariérních možností – všeho, co byste v životě rádi vyzkoušeli, vše, v čem byste se rádi angažovali.
  2. Z těch 25 příležitostí dvacítku vyškrtejte – a věnujte svou energii a soustředění do zbývající pětice.

Být efektivní v pracovním procesu neznamená obsáhnout techniky na zvýšení efektivity. Znamená to umět se rozhodnout, co je důležité – a co naopak vypustit.

 


TOPlist