O hodnotě času a peněz


Mezi časem a penězi je jasné pojítko – čím více času strávíme prací, tím více peněz nás na konci měsíce čeká na účtu. Nebo ne? Zejména u podnikatelů a živnostníků je typické, že v honbě za vyšším výdělkem berou zavděk každou zakázkou. Co na tom, že volna příliš moc nezbyde – bankovní konto bude přímo bobtnat pod tíhou peněz!

Je zajímavé, že toto uvažování je zejména doménou mladších ročníků. Přeci jen, v mládí máme energie na rozdávání a vidina vysokého výdělku nás po letech strávených školou přímo nadpozemsky přitahuje. Co na tom, že strávíme 7 dní v týdnu v pracovním zápřahu – před očima máme všechny ty věci a všechny ty zážitky, které nám peníze zprostředkují. Není ale přeci jen chvíle volna cennější, než pětimístné cifry na bankovním kontě?

Opravdová hodnota času je nevyčíslitelná

Nedávná sociologická studie ukázala, že lidé si více cení času, než peněz. V průzkumu se vědci dotazovali více než 4600 lidí, zda by preferovali dražší nájem s kratší dobou dojíždění do zaměstnání, nebo levnější nájem s delší dobou dojíždění. Výsledek? Více než polovina dotázaných dala přednost dražšímu nájmu. Navíc se ukázalo, že lidé preferující čas nad penězi jsou šťastnější.

Můžeme vydělávat astronomické sumy, jednu věc si ale za peníze nekoupíme – čas. A právě volný čas je základem našeho vnitřního štěstí, našeho vnitřního klidu. Mezi volným časem a vyděláváním peněz ale existuje kompromis.

Nestíháte obíhat obchody a pátrat, kde je právě Váš oblíbený jogurt ve slevě? Kupte ho zkrátka v prodejně, na kterou natrefíte poprvé. Opravdu máte tolik času, abyste hodiny pátrali po zlevněných mléčných výrobcích? Pokud si to jen trochu můžete finančně dovolit, upřednostněte volný čas.

Ceňte si svého volného času

Vedoucí zmiňované studie Ashley Whillans tvrdí, že s větším množstvím volného času štěstí člověka opravdu vzroste. Ať už jde o kratší pracovní týden nebo upřednostnění dražšího produktu ve snaze ušetřit čas, dle Whillans si své štěstí opravdu můžeme zajistit. Stačí se jen podřídit kompromisům. Získejte čas, který Vám chybí!

Důležité je ovšem netrávit extra volný čas nicneděláním. Pokud už se Vám podaří vyšetřit si několik hodin týdně navíc, stravte je činností, která Vás opravdu naplňuje – např. seberozvojem. Nebo se svými blízkými, s přáteli. Právě oni bývají naším nedostatkem volného času nejvíce zasaženi.


TOPlist