Organizujte pomocí myšlenkových map


Pokud je vaší specializací jakákoliv tvůrčí práce, jistě znáte moment, kdy čekáte na nějaký nápad a on stále ne a ne přijít. Nejedná se o žádnou výjimečnou situaci. Stává se totiž poměrně často – a to i těm nejlepším z nás. Většina z nás ale ví jak své kreativitě pomoci a jak dát průchod novým myšlenkám a nápadům. Udělejte si pořádek v hlavě díky myšlenkovým mapám a uvidíte, jak snadný a zábavný způsob zaznamenávání myšlenek to je.

Co budete potřebovat

K tvorbě myšlenkové mapy Vám bude stačit čistý papír a tužka. Pokud ale chcete, aby myšlenková mapa byla co nejefektivnější a dobře se Vám v ní orientovalo, sáhněte i po barevných pastelkách a fixách.

Dáváte přednost moderním technologiím? využijte pestré nabídky různých aplikací pro tvorbu myšlenkových map. Chvíli sice potrvá, než si osvojíte základní techniky pro tvorbu, ale po čase už budete ovládat aplikaci zcela intuitivně. Jejich výhodou je především to, že vytvořené myšlenkové mapy můžete snadno sdílet se svými kolegy a nabídnout je k nahlédnutí, nebo na nich rovnou pracovat společně.

Tvoříme myšlenkovou mapu

Do středu myšlenkové mapy patří téma, kterému se budete věnovat. Pokud tedy například zpracováváte projekt ohledně nových internetových stránek Vaší firmy, ve středu bude název webu. Od něj budete postupně vést další a další vlákna s podtématy – např. úvodní strana, kontakty, informace o firmě a podobně.

Tato témata v rámci tvorby myšlenkové mapy dále heslovitě rozepisujte. V tom tkví kouzlo myšlenkových map – zachycují tok myšlenek ve Vaší hlavě a dávají jim jakýsi návod na to, jak postupovat, na co nezapomenout, co je třeba více promyslet a čím se naopak již více nezabývat. Myšlenkové mapy mohou mít různé podoby a velikosti, takže je lze využít jak u malých projektů, tak u těch větších, které vyžadují více prostoru.

Kdy lze myšlenkové mapy využít

Myšlenkové mapy využijí jak vrcholoví manažeři ve firmách (např. pro přehledné zpracování svých projektů), tak redaktoři, designéři a další. Každý, kdo se zabývá nějakou tvůrčí činností a hledá snadný způsob, jak si co nejrychleji uspořádat své myšlenky a nápady, by měl sáhnout po myšlenkových mapách.

Kromě textů a spojovacích čar můžou myšlenkové mapy zahrnovat např. obrázky, které vám usnadní práci například během učení. Čím více takových záchytných paměťových bodů pomocí obrázků vytvoříte, tím lépe se Vám budou pamatovat. Nebojte se tedy pestrých barev, zvýrazňovačů ani dětských samolepek – to vše totiž může najít své využití.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist