Pět kroků pro správnou koncentraci


Chcete odvádět dobré pracovní výkon? K tomu je třeba se dostatečně soustředit. Soustředěnost však pro mnohé z nás znamená problém, se kterým si nevíme rady. To však pro mnohé může znamenat problém, se kterým si nebudou vědět rady. Dostat svou mysli do fáze naprostého soustředění je komplikované, ne však nemožné. Čím svou koncentraci nakopneme?

Krok č. 1 – Ukliďte si

Nikomu se nepracuje dobře, pokud kolem sebe máme nepořádek. Zmatené množství věcí v okolí Vás bude zbytečně rozptylovat. Před samotnou prací si ukliďte.

Začněte se svou pracovní plochou – na té by měl být dostatek volného místa. Ponechte na stole jen to, co budete pro zpracování daného úkolu potřebovat. Vše ostatní odložte stranou.

Krok č. 2 – Pracujte na jednom úkolu

Pro správné soustředění je potřeba mít čistou hlavu. Souběžnou práci na několika úkolech zvládá jen malé procento populace. Pokud nepatříte mezi těch několik málo vyvolených, práce na více úkolech Vás bude akorát zbytečně rozptylovat a plnění úkolů bude ve výsledku mnohem pomalejší.

Napadl Vás nějaký úkol, na kterém byste rádi začali pracovat? Poznačte si jej – a zabývejte se jím až ve chvíli, kdy dokončíte svou současnou práci.

Krok č. 3 – Nenechte se vyrušovat

Co nejvíc narušuje koncentraci? Neustálé zvonění telefonu a internetové chatování. Pokud to jen trošku jde, odpojte se od těchto rušivých vlivů.

Pracujete v open space kanceláři? Upozorněte kolegy, že se pouštíte do projektu a nepřejete si být rušeni. Ztlumte rádio nebo je úplně vypněte a pomalu se koncentrujte na úkol, který před vámi leží. Snažte se nevnímat okolní zvuky a pohyby kolegů po kanceláři – napněte své úsilí do soustředění.

Krok č. 4 – Ovládněte svůj čas

Pauzy jsou alfou a omegou Vašeho pracovního procesu. Patřičný odpočinek hraje významnou roli při soustředění; odpočinutá mysl se lépe vypořádá s utříděním myšlenek, umožní také lepší nastartování maximálního stupně soustředění.

Každou hodinu si udělejte přestávku na 10 minut. Vydejte se na oběd, uvařte si kávu, projděte se. Vaše tělo i mysl si odpočinou a práce Vám půjde pěkně od ruky.

Krok č. 5 – Mějte vše potřebné po ruce

Vyžaduje Váš úkol specifické pomůcky? Mějte je k dispozici už od samotného počátku práce, abyste se pak nemuseli zdržovat a rozptylovat jejich hledáním. Není nic horšího, než když v plném soustředění na práci jste nuceni přestat a jít hledat pomůcky pro její dokončení.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist