Porazte prokrastinaci rychle a účinně


Zapadli jste do bludného kruhu prokrastinace? Pak věřte, že v tom nejste sami. Chorobné odkládání úkolů trápí mnoho osob. Nutkání navštěvovat sociální sítě, sledovat seriály a vůbec se věnovat různým jiným činnostem než plnění stanoveného úkolu je velkým problémem. Lze vůbec prokrastinaci účinně porazit?

Motivujte se

Boj s prokrastinací může být dlouhý, ale rozhodně je dobré se do něj pustit dříve, než bude pozdě. Jednou z příčin, proč člověk odkládá úkoly, je špatná motivace. Máte stanovený cíl, za kterým jdete, ať to stojí, co to stojí? Pokud ne, pak je velice nepravděpodobné, že se Vám úkol podaří dokončit – a tím spíše ho odsunete na vedlejší kolej.

Předtím, než se pustíte do jakékoliv činnosti si důkladně promyslete, co je pro Vás motivací. Je to výplata? Vytiskněte si obrázek mobilního telefonu, který si za ní koupíte. Nebo si na plochu počítače umístěte fotografii Vaší vysněné dovolené.

Vizualizace Vašeho cíle Vám nedovolí sklouznout zpět k odkládání úkolu – naopak Vás motivuje k jeho dokončení. Nepodceňujte sílu správné motivace!

Vypracujte si seznam úkolů

Jako děti jste si ve škole vedli deníček, ze kterého jste postupně odškrtávali splněné úkoly. Tento systém můžete využít i v dospělosti. Není nic lepšího, než možnost odškrtnutí dokončeného úkolu. Poctivě si zapisujte každý úkol, který Vás čeká. Budete tak mít přehled toho, co je před Vámi a co se Vám naopak podařilo úspěšně dokončit.

Pokud pro evidenci úkolů nepoužíváte papír či jiné pomocníky, ale dáváte přednost digitální verzi, máte skvělou možnost pro členění svých úkolů. Přiřaďte své úkoly ke konkrétním datům, nastavte si k nim upomínky a podobně. Na začátku dne si vždy důkladně projeďte svůj seznam úkolů a označte je podle stupně priority. Těm nejdůležitějším se začněte věnovat hned a dokud je nedokončíte, nepouštějte se do těch s nižší prioritou.

Eliminujte rušivé prostředky

Věnujete se práci na novém projektu, ale prohlížeč Vám problikává upozorněním, že Vám přišel e-mail? Nedá Vám a za chvíli čtete o výhodných cenách ve Vašem oblíbeném obchodě – a o moment později zjišťujete, že brouzdáte e-shopem? Takto moc práce neuděláte.

Surfování na internetu je nejčastější způsob, který odvádí naší pozornost od důležitých úkolů. Během práce proto vypněte všechna upozornění na emaily a jiné vzkazy a nenechte se ničím rušit. Účinné je také dočasné zablokování sociálních sítí. Staňte se pány svého času a dostaňte prokrastinaci pod kontrolu.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist