Postavte se zpět na vlastní nohy!


Asi to znáte sami. Ráno Vás budík vytáhne z postele před šestou, v rychlosti do sebe hodíte snídani (pokud vůbec) a následujících 40 minut strávíte zíváním v dopravní zácpě. V kanceláři se na Vás valí stále ty samé problémy, telefony nepřestávají vyzvánět a Vy se naopak nemůžete dovolat tam, kam potřebujete… zní Vám to povědomě?

V jednu chvíli je toho na Vás prostě moc.

V hlavě se Vám začínají usazovat semínka pochybnosti. „Co to se svým životem provádím? Opravdu se hodím pro tuhle pozici? Je to pro mě to pravé?“ Jak se vyhnout ubíjejícímu pracovnímu stereotypu? A jak svůj život zasvětit kariéře, která Vás bude opravdu bavit?

Vymaňte se z okovů očekávání druhých

Celý náš život je založený na očekávání – očekávání druhých. Rodiče čekají, že dokončíte školu, sourozenec očekává, že mu pomůžete v těžké chvíli a Vaše přítelkyně zase čeká, že útratu za společnou večeři zaplatíte Vy.

Vaše životní cesta se zdá být od začátku nalinkovaná. Často se přitom zapomíná na tu nejdůležitější osobu – na Vás samotné.

Všechna ta „měl by jsi“ v nás nakonec převáží – a my se rozhodneme pro cestu, kterou po nás chtějí ti druzí. Na to, co chceme my samotní, už nehledíme – ostatním totiž nebývají naše touhy často po chuti. Nakonec končíme v nadnárodních korporacích, kterými pohrdáme, v práci, kterou z duše nenávidíme. Proč? Jen proto, že to tak chtěli ostatní.

Zkuste se na chvíli zahledět do svého nitra. Jaké jsou Vaše touhy? Čemu byste chtěli věnovat svůj čas? Máte dost volného času sami pro sebe?

021-1

Uvědomte si hodnotu úspěchu

Pro každého z nás je úspěchem něco jiného – ale pro každého z nás má úspěch stejný význam. I když se vymaníme z dosahu očekávání našich blízkých a přátel, podvědomě můžeme stejně k jejich nárokům tíhnout. Sami na sebe si uplétáme bič; dennodenně sdílíme na sociálních sítích naše zážitky i touhy, fotografie z míst, kde jsme byli. Stalo se Vám, že jste nějaký příspěvek ze strachu z možných reakcí raději nesdíleli?

Je-li to jen trošku možné, odpoutejte se od svazujícího světa sociálních sítí a služeb. První den, první týden a možná i první měsíc budete v pokušení vrátit se zpět. Možná Vás bude nahlodávat pocit, že jste nyní vyčleněni, že jste odstřihnuti od proudu novinek – ale uvidíte, že tomu tak není. A po čase Vám nepodstatné příspěvky Vašich přátel přestanou chybět.

Přijměte svou změnu

Čas je proměnnou, kterou je nutné mít neustále na paměti. Věci, které nás uspokojující ve 20 letech pro nás o dvě dekády později nemusí znamenat nic. A hodnoty, nad kterými nyní mávneme rukou, pro nás můžou mít za pár let nedocenitelný význam.

Nemá cenu bojovat se změnami, které se s námi dějí. Naopak – je nutné je přijmout a brát je jako součást vyzrávání vlastní osobnosti. Co na tom, že divoké večírky už nejsou pro Vás a raději svůj večer strávíte s dobrou knihou? Nenuťte se do bujarého veselí – zajděte raději do knihkupectví!

Mějte se rádi – i se všemi změnami, které přichází!

 


TOPlist