Předsevzetí a jak na ně


Každým rokem se svět kolem Vás jen hemží novými předsevzetími. Stejně tak se ale o několik týdnů později šíří informace o neúspěchu a porušení předsevzetí, která si lidé stanovili. Mnohdy to ani není jejich vina, že nevytrvali ve svém stanoveném cíli. Možná na to jen šli špatně a stanovili si zbytečně velké cíle, kterých ani nebylo možno dosáhnout. Jak si správně dávat předsevzetí, abyste je dodrželi?

Stanovujte si reálné cíle

Pokud chcete zhubnout, je nesmyslné si říct, že od prvního ledna začnete každý sportovat, zdravě jíst a do února budete o pár kilogramů lehčí. Přesně toto je nejčastější předsevzetí, které si lidé dávají a brzy je poruší. Marně pak pátrají po tom, co se jim nepovedlo a co kde udělali špatně. Tak předně si neměli stanovovat nesmyslný cíl, který slibuje zázračné zhubnutí v tak krátkém intervalu. Pokud chcete zhubnout, začněte postupně úpravou jídelníčku a sportováním. Nejprve třeba jen delšími procházkami, ze kterých se později přehoupnete v běh nebo návštěvu fitness centra. Rozhodně ale není moudré ze dne na den změnit vše a to jak způsob stravování, tak náročnost sportovních činností. To by byl totiž moc velký zásah do vašeho zaběhnutého režimu a je jasné, že by vám taková snaha o změnu dlouho nevydržela. Vždy si proto stanovujte pouze reálné cíle, za kterými se musíte vydat postupně krůček po krůčku. To je jeden z klíčových prvků úspěchu vašeho předsevzetí. Nesnažte se proto nic uspěchat, ale naopak postupujte pomalu, ale o to důkladněji a poctivěji.

Nezačínejte se vším najednou

Stanovili jste si hned několik předsevzetí najednou a plánujete se do nich začátkem roku pustit s vervou? Pak si můžete být jisti, že dříve nebo později selžete a s největší pravděpodobností se vám nepodaří dodržet ani jedno ze stanovených předsevzetí. Zapomeňte na tvrzení, že předsevzetí jsou záležitostí přelomu roku a jednoduše si stanovte, kdy se do jaké činnosti hodláte pustit. Předsevzetí se tak rázem změnit ve snahu o získání nových návyků, se kterou už můžete pracovat v průběhu celého roku. Zkuste například začátkem každého měsíce zapojovat do svého života jeden nový návyk, který si chcete osvojit. To, že se budete do nich budete pouštět takto postupně znamená, že vždy budete mít dostatek času zaměřit se na konkrétní návyk, dokud se vám nepodaří si jej osvojit. Až pak můžete začít s učením nového návyku. To, že už budete mít za sebou nějaký splnění cíl, vás motivuje k tomu postupovat i nadále tímto volnějším tempem, které je nejlepší cestou k plnění takzvaných předsevzetí. Jestliže se chcete změnit a pracovat na sobě, nemusíte čekat na začátek nového roku. Řekněte si, že nejvhodnější čas pro změnu je právě dnes a směle se pusťte do osvojování prvního návyku.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist