Proč je silný charakter vybudován na neúspěchu


Neúspěch je v naší společnosti roven stigmatu. Odmala nám rodiče a autority vštěpují, že neúspěch je prohra, věc, za kterou je třeba se stydět a která si zaslouží opovržení. A tak vyrůstáme ve stínu hrozby neúspěchy, protloukáme se životem a ze všech sil se snažíme vyhnout byť jen náznaku pádu.

Je ale neúspěch opravdu prohrou?

Sama lidská podstata z neúspěchu vyrůstá. Když se učíme chodit, drtivou většinu času nám zaberou pády a opakované vstávání. Jenže zatímco u batolat a dětí neúspěch tolerujeme – jsou to přeci děti, nemohou to umět! – v dospělosti je neúspěch brán za naprosté selhání.

Pád je základem silného charakteru

Odlišný pohled na životní neúspěchy a pády má Chad Hennings, autor bestselleru „Forces of Character: Conversations About Building A Life Of Impact“ („Silné stránky charakteru: rozhovory o budování života, který má dopad“). Ten tvrdí, že úspěch je možný jen tehdy, pokud je náš charakter silný a vyzrálý. A takový charakter se buduje neúspěchem a prohrami.

„Důvodem, proč jsem knihu napsal, bylo načít diskuzi o tom, jak je charakter člověka důležitý pro jeho úspěch v životě. Neustále je nám předhazováni jedinci, kteří svými chabými rozhodnutími ohrožují sami sebe i své blízké. Chtěl jsem proto ukázat lidem, jak moc důležitý pro život je charakter člověka a rozhodnutí, které činí,“ přibližuje Hennings.

Kniha je postavená na rozhovorech s lidmi, kteří udělali na prahu dospělosti ta správná rozhodnutí. Především ale poukazuje na to, že bychom měli neúspěch brát jako přirozenou součást života – jako něco, co nás posune dál a umožní nám v budoucnosti dosáhnout úspěchu; jen tak vytěžíme ze svých chyb maximum. Neúspěch ovšem nesmíme ztotožňovat s negativním myšlením. „Pokud člověk není opravdu zodpovědný za rozhodnutí, která činí, nic si z neúspěchu neodnesete – naopak to za Vás odnese někdo jiný,“ uzavírá svou filozofii Chad Hennings, mj. úspěšný pilot a šampion Super Bowlu.


TOPlist