Proč nezáleží na tom, jak dlouho pracujete


„Každý den přijdu udřený z práce a svalím se na gauč. Deset hodin soustavného obvolávání klientů, koordinace dodavatelů, snaha dodat každou zakázku včas – skoro nemám čas se zastavit. Ale ten pocit, když se ohlédnu zpět a vidím za sebou všechnu práci, kterou jsem odvedl – ten pocit rozhodně stojí za to!“

Vidíte v předešlém popisu sebe sama? A co kdybychom Vám řekli, že nezáleží na tom, jak dlouho pracujete, ale na tom, jakou práci odvedete?

Psychologové nazývají popsanou problematiku „iluzí tvrdé práce“. Na člověka, který odvede určitou práci za 3 hodiny, pohlížíme s větším respektem než na někoho, komu stejná činnost zabere sotva hodinu. Výsledek je totožný, reakce okolí diametrálně odlišná. Podvědomě totiž cítíme, že pro opravdu kvalitní odvedení práce je třeba pracovat dlouhé hodiny.

Kouzlo a katarze hlubokého soustředění

Každý, kdo je na volné noze Vám poví, že dvě hodiny soustředěné práce jsou v konečném důsledku mnohonásobně podstatnější, než desetihodinové plnění úkolů s neustálým těkáním a odbíháním. Je lehké podlehnout iluzi, že hluboká koncentrace je pro náš organismus stejnou zátěží, jako povrchní práce rozložená na větší časovou plochu.

Opak je pravdou. Opravdu hluboké oddání se pracovní činnosti přináší stav flow, který nám dodává jak energii, tak pocit zadostiučinění. Především nám ale soustavná práce přináší volný čas. Jaký smysl má trávit nesoustředěnou prací celé dny?

Nejlepším nástrojem pro zvládnutí všech úkolů je vyřešit hned na začátku dne ten nejtěžší – to nám dodá motivaci a především se nám uleví. Hlavně ale mějte na mysli jedno – dobře odvedená práce není dána enormním počtem hodin, které na daném projektu strávíte!

 


TOPlist