Proč více práce způsobuje nižší produktivitu


„Čím větší porci práce si naložím, tím vyšší bude má produktivita.“ Mantra dnešních dní. Kdo z nás by nesouhlasil? Vidíme to všude kolem sebe; čtyřicetihodinový pracovní týden je pouhým základem, na který nabalujeme četné přesčasy, směny navíc – a s vidinou zisku a dalších benefitů tak činíme s radostí. Jenže se ukazuje, že navyšování odpracovaných hodin a vyšší produktivita spolu tak úplně nesouvisí.

Vysokým pracovním nasazením k invaliditě

Zářným příkladem nepřímé úměrnosti mezi produktivitou a množstvím odpracovaných hodin je ředitel jisté zahraniční korporace: „Roky jsem se snažil dávat práci veškerý svůj čas. Koníčky, čas strávený s manželkou a blízkými – to vše pro mě znamenalo ztrátu času. Cítil jsem se provinile. Myslel jsem, že čím více času strávím v práci, tím produktivnější budu, tím více práce za mnou zůstane,“ vypočítává.

„Vůbec jsem neodpočíval, neměl jsem čas na dobití sebe sama energií. Dlouhodobé pracovní nasazení se začalo podepisovat nejprve na mé výkonnosti. Čím více jsem pracoval, tím méně produktivní jsem byl. Nakonec jsem začal mít problémy se spánkem, přidaly se zdravotní potíže – zkrátka jsem vycítil, že tudy cesta nevede.“

Dlouhodobá pracovní přetíženost nevede k vyšší efektivitě; naopak je jednosměrnou cestou k syndromu vyhoření.

027-1

Naučte se relaxovat

Na úsvitu věků netrávili lidé většinu času usilovnou prací. Naopak, drtivou většinu jejich života tvořil odpočinek. Odpočinek předtím, než se vydali na lov, při kterém během krátké doby vydali obrovské množství energie.

Relaxace je stranou téže mince jako pracovní nasazení. Jedno bez druhého nemůže existovat.

Základ kvalitního odpočinku? Přestat nahlížet na relaxaci jako na ztrátu času. Zkuste se na chvíli odpoutat od zaběhnutého stereotypního myšlení, že „kdo nemaká, válí se“. Někde ve skrytu duše dobře víte, že to není pravda. Dovolte si na chvíli vypnout. Běžte se projít ven. Objevte kouzlo deskových her, ponořte se do činohry místního divadla. Naučte se vytěžit i z přestávky co nejvíc. Sportujte! Věnujte se relaxaci se stejnou pečlivostí, jakou věnujete svému zaměstnání – a výsledky v produktivitě se dostaví.


TOPlist