Titul je Vám na nic – lídrem se stanete i bez něj!


Myslíte, že když jednoho dne povýšíte na ředitele, automaticky tím získáváte vůdcovské schopnosti? Omyl. Pravého lídra nedělá několik písmen; a je lhostejné, zda Vás na pozici vedoucího dosadily konexe nebo Vaše píle.

Pravého vůdce dělají jeho slova, činy a především – silný charakter.

Můžete být stokrát vedoucím podniku, pokud ale neumíte vycházet s lidmi a motivovat je ke společnému cíli, lídrem nikdy nebudete. Jaké jsou vlastnosti pravého vůdce?

1. Cení si každého vztahu

Každý, kdo se někdy ocitl ve vůdčí roli ví, že respekt ostatních si vybudují především tím, jak se chovají i k tomu nejposlednějšímu zaměstnanci. Dobří lídři se jednají s každým stejně – ať už jde o manažera nadnárodního koncernu, nebo nočního uklízeče.

2. Upřednostňuje potřeby týmu před svými vlastními

Hoří Vašim podřízeným půda pod nohami a zůstávají v práci do pozdního večera? Ani nemyslete na to, že byste své povinnosti hodili na svůj tým – tím si vydobudete pouze zášť a vztek. Dobrý vůdce táhne za provaz se svými podřízenými – a když je to nutné, vezme práci navíc na sebe, aby podřízení mohli jít domů za svými rodinami.

3. Vzdělávejte své podřízené

Neuplyne den, aby se v jakémkoliv oboru neobjevila novinka. Zajistěte svým lidem pravidelná školení; zvýšená kvalifikace rozhodně není ztrátou času a peněz. Naopak, pomůže udržet Vaší společnost konkurenceschopnou.

031-1

4. Sdílejte úspěchy i neúspěchy

Můžete být vedoucím projektu, ale nikdy nezapomínejte, že za Vaším úspěchem stojí celý tým. Neuzurpujte si pochvalu jen pro sebe! To samé platí i s neúspěchy; Vy jste vůdcem týmu – Vy jste zodpovědní za své lidi. Slepě někoho obvinit a vylít si na něm zlost? To se dnes moc nenosí.

5. Nikdy neříkejte „tohle není moje práce“

Jste vedoucím týmu. Tečka. Když je potřeba vést a organizovat, vedete a organizujete. Když je potřeba vyjednat nové pracovní podmínky pro Váš tým, jdete s kůži na trh a u nadřízených to zařídíte. A když je nutné umýt kávovar, zkrátka to uděláte. To platí ostatně pro všechny nepopulární úkoly. Tím netvrdíme, že nemáte práci delegovat; rozhodně ale na své podřízené neházejte činnosti, do kterých se Vám nechce.

6. Buďte tím pravým člověkem na svém místě

Tím je myšlena nutnost obsáhnout čestnost, upřímnost a morálku. Pamatujte na to, že lídr je morálním předobrazem svého týmu. A určitě nechcete pracovat s lidmi, kteří mají pokřivený charakter a pro lež nejdou daleko, že? Možná se Vám díky upřímnosti nepodaří uzavřít výhodný obchod; neopouštějte ale kvůli krátkodobé výhodě svou integritu!


TOPlist