Touha a motivace. Co nás žene vpřed?


Na začátku všeho je motivace a touha. Touha po poznání, objevení, dosáhnutí, požitku či prožitku. Motivace či touha jsou jedním z nejdůležitějších aspektů pro dosažení vytyčeného cíle. Bez touhy to prostě drhne, jde to ztuha. Objevte v sobě nadšení pro věc. Máte jasný cil, ale žádnou touhu necítite? Zeptejte se sami sebe, zda jste si stanovili dobrý cíl.

Pokud jste si předsevzali, že do roka budete bydlet ve dvoupatrové vile, budete vlastnit Mercedes či že vyrazíte na cestu kolem světa, budete muset pracovat. Velmi tvrdě pracovat. V takový okamžik je naprosto zásadní motivace. Chcete, aby Vás práce táhla k vysněnému cíli? Pověste si na zeď foto vysněného auta. Nebo domu. Nebo třeba míst, která chcete navštívit. Vizualizujte své sny. Denně pak budete probouzet touhu, živit ji a opečovávat. Přiblížení k cíli bude daleko snadnější.

Cesta a cíl

Snažíte se k cíli dostat, seč Vám síly snaží, ale přesto k němu nejste ani o píď blíže? Jsou dvě možnosti. Buď máte příliš perfektní cíl, nebo Vám nevyhovuje cesta, kterou se k vysněnému cíli ubíráte.

Stoupá Vám při cestě do práce adrenalin, jste při vstupu na pracoviště naštvaní a podráždění? Je na čas zauvažovat, zda za svým snem nejít jinou cestou. Rozhoďte sítě, poohlédněte se po jiných možnostech. Nikde není psáno, že k cíli vede jenom jedna cesta.

Práce Vás baví a naplňuje, ale přesto cítíte, že to není úplně ono? Na vině může být i špatně stanovený cíl. To, že všichni kolem Vás chtějí trávit dovolenou na Bahamách ještě neznamená, že je to přesně to pravé i pro Vás. Nepřebírejte sny ostatních.

Patříte k těm snílkům, kteří chtějí dva psy, domek u lesa, skleník a zahradu? Vychutnávat si božský klid a nemuset se nikam trmácet? To v žádném případě neznamená, že Váš cíl je menší a méněcenný. Je to Váš život – nenechte si ho vzít představami někoho jiného. Vašim cílem může být právě zajištění příjmu na dobu, kdy budete moci v klidu pěstovat rajčata, chodit na houby se psem do lesa a třeba půl roku nemuset do práce.

Pohon osobního rozvoje

Můžete tomu říkat jak chcete, to co někdo cítí jako motivaci, jiný cítí jako touhu – a přesně tak to i potřebuje nazývat. Každý máme jiný ,,filtr“, kterým se díváme na svět a kterým jej vnímáme. Je třeba si však touhu či motivaci hýčkat a neztratit.

Znovu hledat a nacházet.

Pohon osobního rozvoje. Úžasný pocit zadostiučinění při každém posunu, který na sobě zaznamenáte. Naplnění při posunutí na další metu. Zkrátka dobrý pocit z toho, že jste krok za krokem blíže svému vysněnému cíli.

Pavla Růžičková

Dlouhodobě přispívám na weby, blogy, píši popisky, PR články, dělám recenze i a korektury. Zpracovávám i odborné texty, dovedu z nich vytáhnout to podstatné apřizpůsobit je laické veřejnosti tak, aby byl pro ně přínosem.
U překladu se specializuji na překladatelské služby z Ruštiny do Češtiny.


TOPlist