Udělejte si digitální prázdniny


Moderní technologie ovládají náš svět a není snadné se jim vyhnout v jakémkoliv odvětví. Snad do všech už nějaká ta digitální hračka pronikla. Technologie pomáhají lidem nejen s průmyslovým rozvojem, ale i celkovým zlepšením našich životních podmínek.

Problém nastává v okamžiku, kdy jsme technologií zahlceni natolik, že nám nedává příliš prostoru k odpočinku. Řešení? Digitální prázdniny!

Vydejte se mimo dosah civilizace

Popadněte batoh a vyrazte na místo, kde Vás moderní technologie nebude nijak rušit. Kam jet? Skvělým nápadem je třeba chata v horách. Na takovém místě Vás nutkání podívat se na sociální sítě či nějaký film rychle přejde – na mnoha horských chatách není elektřina dosud zavedena.

Vytěžte z digitální dovolené co nejvíce. Nechte doma notebook, zapomeňte na tablet i mp3 přehrávač. Mobilní telefon mějte pro případ nouze s sebou – nechávejte ho však vypnutý. Zpočátku možná nebudete vědět, co dělat – různé technologické hračky k nám natolik přirostly, že se bez nich často neumíme zabavit.

Stačí ale troška nápaditosti – a na digitální technologie rychle zapomeneme. Vždyť místo chatování na Facebooku se dá podniknout tolik věcí! Digitální dovolená pro Vás bude příjemnou změnou, která Vám ukáže, že se svým časem můžete hospodařit mnohem efektivněji.

Čemu se věnovat?

Cílem digitálních prázdnin je odpočinout si od techniky a načerpat novou energii. Dejte zelenou získávání nových zážitků. Vyrazte na dlouhou procházku po hřebenu hor, obdivujte krásu přírody nebo si v pohodlí chaty přečtěte knížku, ke které jste se zatím nedostali. Vyzkoušejte si různé domácí návody na vytvoření nových věcí nebo přípravu zajímavých jídel, které by vás normálně ani nenapadlo zkusit. Vezměte si papír a tužku a kreslete, pište příběhy, užívejte si toho, že vás netlačí čas, upomínky, neruší notifikace ani pracovní emaily.

Většinou právě až v takovýchto chvílích si člověk uvědomí, o co vše se připravuje kvůli neustálé potřebě mít techniku v dosahu ruky. Najednou budete mít strašnou chuť jen tak sedět, hledět z okna a vychutnávat si ten pocit klidu. Díky digitálním prázdninám opět naleznete touhu dělat věci jinak.

Pokud máme rádi nové aktivity, pusťte se do nějaké sportu a vyzkoušejte jej. Jste-li na digitálním volnu s přáteli, zahrajte si společenské hry. Zkrátka si užijte své digitální volno, které je v dnešní době čím dál vzácnější. Vyzkoušet by si je jednou měl každý, aby věděl, jak moc technologie jeho život ovlivňují.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist