Umění výběru – klíč ke spokojenému životu


Z každého regálu knihkupectví na Vás koukají samé tituly knih o pozitivním myšlení, osobním rozvoji a umění podnikat. Spoustu z nich máte přečtených, za sebou máte i nekonečný počet videí na to stejné téma – „je to jednoduché, ale není to snadné“.

V jednoduchosti je veliká síla. Je ale nutné umět si vybrat to pravé pro Vás.

Žijeme v době nekonečných možností a otevřených hranic. Jak těch opravdových do jiných zemí, tak i těch pomyslných. Můžeme studovat, co chceme, volný čas trávit tím, čím chceme, i zaměstnání si můžeme zvolit. Jediné, co nemůžeme, je stihnout vše. Je nutné si vybrat to, čemu se opravdu chceme věnovat. Baví Vás daná činnost, jde Vám od ruky a cítíte se při ní šťastní? Jste na správné cestě.

Jak si vybrat?

Jak na to? Jednoduše – odstřihněte se od všech rušivých vlivů. Vypněte telefon, odložte knihy a časopisy a pokud možno odjeďte na víkend pryč. Nejlépe o samotě. Procházejte se místy, kde je minimum rušivých elementů a lidí. Jediné, co si k sobě vezměte, je seznam činností, kterým byste rádi zasvětili svůj život. Přemýšlejte. Vyškrtávejte. Selektujte.

To, co Vám na seznamu zůstane, je to pravé pro Vás. Je v televizi příliš mnoho reklam? Programy nemají kloudný obsah? Vypněte ji, odpojte, zrušte. Jste na deseti sociálních sítích? Neustále klikáte, sledujete, odpovídáte? Odpojte se. Vaši přátelé to musí respektovat. Pokud ne, nestojí za to.

Vyměňte auto a čas strávený v kolonách za MHD. Autobus je ideální prostor pro čtení a pro studium. Rozšiřte cenný čas, který strávíte čtením! Mimo město vyměňte auto za kolo či kolečkové brusle. Nezapomínejte na pohyb – věnujte se však jen takovému, který Vás opravdu naplňuje. Běhejte, choďte, šplhejte, boxujte, ryjte na zahradě. Je to jen na Vás. Zdravá kondice je základem úspěchu ve všech odvětvích.

Nenaplňuje Vás Vaše práce? Naučte se jí milovat – nebo jí změňte. Trávíte v ní příliš mnoho času na to, aby Vás práce štvala. Na to je život moc krátký. Využívejte svůj čas efektivně.

Nutnost relaxace

Plánujte s obezřetností. Do svých každodenních povinností nezapomínejte zahrnout alespoň hodinovou relaxaci. Vířivka, posilovna káva s přítelem, přednáška, kino, divadlo, hodina tance nebo houpací křeslo, sklenka vína s knihou. Cokoliv, nejlépe denně. Základ úspěchu? Milujte se za to, jak pilně pracujete. Naslouchejte, čerpejte informace, studujte, ale nenechte se ovlivňovat. Nechoďte pouze s davem – vždy prověřujte. To, že bylo něco řečeno v TV nebo napsáno v bestselleru, ještě neznamená, že to musí být pravda nebo přesně to pravé pro Vás. Jsou některé věci příliš složité? Zjednodušujte.

Selekce a ujasnění svých cílů doplňuje trojici základů úspěchu. Budete-li v dobré zdravotní a fyzické kondici a budete-li umět relaxovat, nevyhoříte ve svém zaměstnání. Navíc Vám práce půjde od ruky, budete se dobře cítit a bude se Vám dařit. Až budete mít ujasněno, co ve svém životě chcete zažít, jděte do toho. „Je důležité, aby se ty důležité věci staly opravdu důležitými.“

Pavla Růžičková

Dlouhodobě přispívám na weby, blogy, píši popisky, PR články, dělám recenze i a korektury. Zpracovávám i odborné texty, dovedu z nich vytáhnout to podstatné apřizpůsobit je laické veřejnosti tak, aby byl pro ně přínosem.
U překladu se specializuji na překladatelské služby z Ruštiny do Češtiny.


TOPlist