Výhody návratu do korporátní sféry


Stát se freelancerem je snem mnohých z nás. Pružná pracovní doba, práce odkudkoliv na světě – zní to skvěle, že? Jenže ne každý je na podobný režim stavěný. Může se stát, že po nějakém čase stráveném na volné noze Vás začnou nahlodávat myšlenky, zda není přeci jen lepší pracovat v korporátní sféře.

Internet je plný článků o přechodu na volnou nohu – ale o návratu pod křídla zaměstnavatele příliš mnoho textů není. Jaké výhody návrat do „rodného hnízda“ skýtá?

Naučíte se (opět) komunikovat

Přiznejme si, že freelancing spočívá především v soustavné práci, při které jsme sociálním interakcím vystaveni spíše mimochodem. Komunikace s klienty má přímočarý charakter; „optej se na zadání, vyřeš problém, oprav výsledek“.

V korporaci hraje prim týmová práce. A týmová práce si žádá týmovou komunikaci. Při návratu ke stálému zaměstnavateli si připomenete, že k dokončení projektu je nutná efektivní komunikace – napříč týmem i napříč různými odděleními. Jen tak dotáhnete svou práci zdárně do konce.

Přehodnotíte svou produktivitu

Práce na volné noze má jasně daná pravidla. Kolik práce uděláš, tak produktivní jsi. Při přechodu do korporátní sféry je proto těžké sžít se s odlišným přístupem k produktivitě. Ta je daná týmovým prostředím – každý člen týmu pracuje zpravidla jen na části projektu. Proto se zpočátku bývalým freelancerům může zdát, že jejich práce postrádá smysl. Chvíli trvá, než se naučíte dívat na celé pracovní soukolí v širším kontextu. Vyčkejte – uvidíte, že po čase Vám Vaše snažení začne dávat smysl.

Naučíte se novým návykům

Jednou z největších výhod freelancingu je volná pracovní doba. Je jedno, kdy se práce udělá, důležité je odevzdat ji včas. A přestože Vaše pracovní morálka může být silná, „rozházený“ biorytmus bývá nejslabším místem většiny freelancerů.

Je zkrátka těžké po letech na volné noze opět navyknout pravidelnému režimu.

Kreativní činnosti je v korporátu zpravidla vyhrazena jen určitá část dne. Zbytek pracovní doby je věnován poradám, meetingům, schůzkám a dalším týmovým záležitostem. Ačkoliv se to zpočátku zdá nemožné, po několika měsících u stálého zaměstnavatele se požadavkům rychle přizpůsobíte a získáte tím cenný návyk do budoucna.

Naučíte se novým dovednostem

Učení nikdy nekončí – a v dnešní době, kdy se zažitá pravidla mění ze dne na den, to platí dvojnásob. Přechod na stálou pracovní dobu s sebou nutně nese požadavky na nové dovednosti; nové dovednosti jsou živnou půdou, ze které vyvěrá tvořivost, tak důležitá pro přežití v dnešním světě.

Pokud Vás nudí každodenní stereotyp, který je s prací freelancera spojený, vrhněte se vstříc pevné pracovní době!


TOPlist