Vytěžte ze svých chyb co nejvíce!


Chybovat je lidské, odpouštět božské. I chybovat se ale dá různými způsoby. Hlupák je odsouzen své chyby opakovat stále dokola, moudrý člověk se ze svého neúspěchu poučí – a využije jej jako katalyzátor pro své další činy.

Pohled zpět nám může v mnoha směrech pomoci, uvědomit si věci, které nám dříve unikaly. Není ovšem dobré lpět na minulosti. Není ale ani dobré za svými minulými činy spalovat mosty. Z každé chyby lze vytěžit maximum – jen to nás totiž přiblíží k našim cílům. Po každém přešlapu je chvíli setrvat na místě – a následně provést těchto 5 kroků.

1) Zhodnoťte situaci

Na chvíli se zastavte. Ohlédněte se zpět. Jak se Vám dařilo uplynulých 24 hodin? Co dobrého a zlého se Vám přihodilo tento týden? A co Vám přinesl minulý měsíc, rok? Je důležité umět si uvědomit, co nám minulost – nezávisle na tom, jak dávná je – přinesla.

Na konci každého týdne si sedněte a sepište nejvýznamnější události, které se Vám přihodily. Místo novoročních předsevzetí se na konci roku zkuste na chvíli zaměřit na uplynulý rok. Co se Vám povedlo, co se naopak příliš nevyvedlo?

2) Buďte k sobě kritičtí

Umění opravdové sebereflexe chce cvik, v určité míře je ale vlastní každému z nás. A jen ta nejupřímnější možná kritika našich činů a chyb nám do rukou přihraje mocnou zbraň, která zabrání opětovnému pádu.

Ty největší chyby jsou zdrojem největších ponaučení. Při zpětném pohledu se zamyslete. Proč to, co Vám nevyšlo, vlastně nevyšlo? A proč věci, které pro nás vyšly pozitivně, šly tak dobře?

3) Naberte nové síly

Ti, kdo tvrdí, že odpočinek není potřebný, končívají na křesle u psychoterapeuta. Po každém pádu je potřeba vstát, otřepat se, dát si chvíli pauzu – a znovu se pustit do boje. Mezitím se klidně vyvztekejte, politujte se; nenechte se však těmito pocity ovládnout. Pokud Vám to pomůže, jeďte mimo dosah civilizace.

4) Ujasněte si své priority

Mnoho věcí nevyjde napoprvé zejména proto, že si zprvu nedokážeme uspořádat priority. To, co se zpočátku zdá jako okrajová záležitost, může mít ve skutečnosti obrovský dopad na Vaší budoucnost – a naopak.

Pouštět se do stejného boje se stejně nastavenou myslí – to je přeci čiré bláznovství, nemyslíte?

5) Pusťte se do toho!

A nezapomínejte na ostatní aspekty svého života. Právě ty můžou být oním podpůrným systémem, který Vám umožní při dalším pokusu uspět!


TOPlist