Zaměřte se na přítomnost


Člověk má tendenci žít ve vzpomínkách, popř. se naopak zaobírat budoucností, kterou nemůže předpovědět a která se mění vteřinu po vteřině. Tím se však připravuje o prožití přítomného okamžiku, který je mnohem důležitější. Přítomný okamžik dokáže v dnešní době pocítit opravdu málokdo – což je obrovská škoda.

Minulost změnit nedokážete

Co je základním kamenem pro vnímání přítomnosti? Smíření se s minulostí. Je nutné pochopit, že na ní nic nezměníte. Co se stalo, stalo se, k čemu nedošlo, k tomu může dojít později. Rozhodně ale nejde vrátit se zpět a změnit svá rozhodnutí, činy, názory a podobně.

Pokud se vám v minulosti něco nepodařilo podle vašich představ, je třeba se s takovou skutečností smířit a dále se jí nezabývat. Z nepříjemných zkušeností si vezměte ponaučení – jen tím se vyhnete opakování stejných chyb. To je totiž to jediné, co Vám minulost může dát pro správné prožití přítomnosti.

Stejně tak je důležité pracovat s křivdami, které se Vám v minulosti přihodily. Většina z nich je již vyřešená nebo navždy promlčená. Nemá smysl se jimi dále zabývat a zbytečně si s nimi lámat hlavu. Jednou se téma uzavřelo, a pokud nijak neovlivňuje Váš současný život, není důvod dále o něm přemýšlet. Pomoci Vám může malé psací cvičení. Vezměte s kus papíru a tužku a sepište si seznam věcí, ke kterým v minulosti došlo a Vy jste stále nuceni se k nim v myšlenkách vracet. Projděte si svůj seznam znovu a u každé položky se zamyslete, zda má nějaký vliv na přítomnost nebo budoucnost. Pokud ne, nezabývejte se jí.

Budoucnost je nepředvídatelná

Člověk si může naplánovat spoustu věcí. Podařit se ale nemusí ani jedna z nich. Je proto dobré přemýšlet o své budoucnosti z více úhlů pohledu. Budoucnost může být skvělá, mohou se ale také přihodit věci, které Vaším životem naopak otřesou. Je zbytečné o ní uvažovat do přílišné hloubky – budoucnost vždy bude orámovaná velikým otazníkem.

To ovšem rozhodně neznamená, že bychom neměli o budoucnosti přemýšlet vůbec. Jsou věci, které je dobré mít předem promyšlené. Neplánujte však nic do detailů a vždy myslete na to, že se věci mohou změnit ze dne na den. Co je dnes, zítra už být nemusí – a naopak. Užívejte si především přítomný okamžik a soustřeďte se na věci, kterým se věnujete právě teď. Tím své budoucnosti udáte ten správný směr.

Naučte se vnímat každou vteřinu lidského života jako dar, kterého chcete využít naplno. Síla přítomného okamžiku je velmi mocná – o tom se můžete přesvědčit i Vy sami. Jakmile se budete věnovat nějaké činnosti, soustřeďte se výhradně na ní. Nemyslete na to, co bylo předtím, než jste se jí začali věnovat nebo co bude poté, až práci dokončíte.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist