Zatočte s nejistotou a strachem jednou provždy!


Nejistotou a strachem trpí každý. Opravdu, jen těžko byste našli člověka, který by s upřímnou tváří mohl prohlásit, že nemá – a nikdy neměl – z něčeho strach.

Nejistota a strach nás provázejí především při opouštění naší komfortní zóny. Právě proto je důležité hranice naší zóny komfortu neustále posouvat. Ve chvíli, kdy se strachu podřídíme a rezignujeme, budou nás obavy pronásledovat čím dál více. Podvolíme se a dovolíme jim, aby ovládly každý aspekt našeho života.

Čím se tedy liší strach u úspěšného a strach u neúspěšného člověka? Ve způsobu, jakým se daná osoba svým obavám postaví. Jak s nejistotou ve svém životě zatočit?

Identifikujte iluze svých nejistot

To, co Vám opravdu nahání husí kůži a svírá hrdlo, nejsou situace, ve kterých jste pohořeli. Je to iluze toho, že pohoříte. Lidská fantazie je mocná a člověk je schopný vymyslet naprosto neuvěřitelné katastrofické scénáře.

Iluze vytváří očekávání. Čím více něco očekáváme, tím větší je pravděpodobnost, že k očekávanému skutečně dojde. A naše reakce? „Však jsem to čekal!“ V konečném důsledku začneme brát ony nepříjemné události za standard – naše nejistota roste dál a dostáváme se do bludné spirály.

Tou největší iluzí však je, že lze existovat bez nejistot; že úspěšní lidé obavami netrpí. Nic není vzdálenější pravdě. Úspěšní lidé mají jen posunuté hranice komfortu – ale i mimo ně cítí nejistotu.

Neutralizujte hrozbu

Zvládnutí osobního stracu je stavem mysli, nikoliv nastavením Vaší osobnosti. Inspirujte se u ostatních. Každý z nás si prochází obtížnými životními situacemi – a jen náš vlastní postoj určuje, zda hrozbu zvládneme.

Nezáleží na okolnostech, nesejde na tom, zda nám osud „hází klacky pod nohy“.

Podívejte se na své reakce na hrozby z vnějšku. Slyšíte sami sebe říkat „nejsem dost dobrý“? Dost dobrý pro koho? Není to spíše tak, že nejsme dost dobří sami pro sebe, že nesplňujeme naše vlastní nereálné standardy?

Svůj strach zvládneme jedině tím, že se mu sami čelem postavíme. Jednoduché, ale účinné.

Zasmějme se sami sobě

Něco se nevydařilo tak, jak jsme si představovali? A k čemu ta vážná, skleslá tvář? Dejme průchod humorné stránce celé situace. Neberme se tolik vážně.

Nikdo z nás není rád vystaven ponižujícím situacím; ale nevyhneme se jim. Proč tedy nepopustit uzdu humoru a jednoduše se celé situaci zasmát? Uleví se Vám i všem okolo. Příliš vážné lidi nemá nikdo rád.


TOPlist