Získejte zpět své sebevědomí


Máte pocit, že se Vám nic nedaří a že jste k ničemu? Dost možná je to následkem nízkého sebevědomí. Za nízké sebevědomí se nemusíte stydět. Naopak, je třeba mu čelit a pracovat na tom, aby se Vaše sebedůvěra postupně zvýšila.

Nízké sebevědomí nemusí být Vaší vinou.

Člověka k zemi mohou srazit okolnosti. Neustálý nátlak okolí. Upozorňování na chyby a nedostatky. Jak ale těmto vlivům čelit?

Nejste neschopní

Je důležité si uvědomit, že nejste neschopní. Pocit neschopnosti je výsledkem vlastní sugesce. To, že se Vám jednou něco nepodařilo není záminkou pro to, aby jste neustále upadali do negativních nálad. Samozřejmě, je důležité si připustit, že se něco nepovedlo – ale zároveň je nutné vědět, že spoustu jiných věcí se vydařilo.

Jak si své úspěchy opravdu uvědomit? Sepište si vše na kus papíru. Třeba to, že jste absolvovali vysokou školu – nebo jste získali jazykový certifikát. Nebo Vás třeba pochválil vedoucí oddělení. Opětovné přečtení tohoto seznamu by Vás mělo utvrdit v tom, že je za Vámi kus odvedené práce.

Nenechte se zatlačit ostatními do kouta jejich nepříjemnými poznámkami, kterými Vám chtějí jen ublížit. Naučte se takové poznámky přehlížet a ignorovat. Nejsou pro vás nijak důležité – není potřeba se jimi dále zabývat.

Naučte se jednat s lidmi

Třesou se vám kolena při rozhovoru s vedoucím pracovníkem? Někdo na vás v práci zvýší hlas a vy se hned stáhnete do kouta? Pak bude třeba zapracovat na způsobu jednání s lidmi. Musíte se naučit reagovat na stresové situace, ke kterým může dojít. Je nutné dostat situaci pod kontrolu a nenechat se rozhodit.

Myslete na to, že ne vždy je vše podle vašich představ. Někdy je třeba přijmout kritiku, rozhodně ale na sebe nemusíte nechat zvyšovat hlas. Nebojte se dát najevo, že se vám něco nelíbí, připusťte svou chybu a navrhněte způsob nápravy. Nebojte se klást druhým odpor a říct důrazné „ne“.

Naučte se dívat druhým během rozhovoru do očí a nebát se vodopádu slov, který na vás dopadá. Umění jednat s lidmi je složitý proces, ale i základní návyky vám postačí k tomu, abyste si zvýšili své sebevědomí. Vyslechněte si názory a návrhy druhých, ale nebojte se říct, že jsou nesmyslné. Jednejte upřímně a bez ostychu. Druhým brzy dojde, že už nejste ten člověk, který se po sebemenší ošklivé poznámce sesype jako domeček z karet. Věřte, že vaše okolí si velmi brzy té změny ve vašem způsobu jednání všimne a už bude mnohem opatrnější se svými trpkými narážkami a poznámkami.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist