Zjednodušujte pro spokojenější život


Stres v práci, nestíhání domácích povinností a skoro žádný volný čas na vlastní záliby. Tak vypadá obyčejný den některých jedinců, které doslova pohltila dnešní uspěchaná doba. Když je člověk zavalen povinnostmi, neví, kde a čím začít. Často chybuje a dostává se tak do ještě většího stresu.

Jak je možné, že někteří to zvládají a na jiné se povinnosti doslova sypou? Tajemství tkví v umění zjednodušovat – tedy vyškrtnou ze svého života to, co není důležité a ušetřený čas věnovat tomu, na čem opravdu záleží.

Zjednodušte své závazky

Prvním a nejvýraznějším krokem, díky kterému si můžete udělat pořádek ve svých povinnostech, je přehodnocení současných závazků a jejich důkladné proškrtání. Patří sem například i závazky, které jste si na sebe upletli dobrovolně sami – např. v podobě permanentky do fitness centra. Opravdu jste se přinutili dvakrát týdně chodit cvičit nebo vaše permanentka jen leží v peněžence? Pokud pro vás vybraný druh sportu není ten pravý, nenaplňuje vás a nepřináší vám pocit štěstí, nevěnujte se mu. Zkuste místo toho objevit jiné odvětví, který by vaší osobnosti pasovalo více.

Proč se nutit do něčeho, co vám není příjemné a není nutné to podstupovat pořád znovu? Stejně tak se věnujte i správě svých účtů na sociálních sítích. Opravdu vám pomáhají v komunikaci a přináší něco nového a pro vás prospěšného? Pokud ne, tak pryč s nimi. Neztrácejte zbytečně čas na webech, které vám nemají co nabídnout. Pročistěte i své RSS kanály od zbytečných stránek, které většinou stejně jen ledabyle proklikáte a pořádně nepřečtete. Zaměřte se jen na to, co je pro vás důležité, co vám dává možnost posunout se někam dál, dozvědět se něco nového nebo se naučit novou věc. Vše ostatní odložte na vedlejší kolej.

Vyberte si to podstatné

Kdyby byl dnešek poslední den ve vašem životě, čemu byste dali přednost? jakým činnostem byste se věnovali, a které jsou pro vás důležité? Klaďte si takové dotazy, když nebudete vědět, do čeho se pustit dřív. Začněte prostě tím, co považujete za nejdůležitější a to ostatní může počkat.

Lidé v dnešní době věnují zbytečně moc času činnostem, které jen plýtvají jejich časem. Proč navštěvujete lekce piana, když vás tato činnost nebaví? Proč trávíte večery nesmyslným prohlížení webových stránek s nulovou informační hodnotou? Proč sledujete pořady, které vám nepřináší nic nového? Popřemýšlejte o tom, zda ve svém životě nemáte až zbytečně moc věcí a činností, bez kterých byste se klidně obešli. Většinou jde totiž jen o to, že je na dané činnosti člověk zvyklí a dělá je tak více méně ze setrvačnosti. Někteří si z bezcílného bloumání po internetu dokonce vytvořili rituál k ranní kávě a podobně. Co se takhle místo toho věnovat zajímavým podcastům nebo knihám?

 

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist