Zkroťte své finance


Máte problém hospodařit s penězi a každý měsíc se děsíte, jak vyjdete s výplatou? Nejste v tom sami. Jak se ale naučit hospodařit s penězi, neutrácet za zbytečnosti a ušetřit?

Zaznamenávejte si příjmy a výdaje

Pro záznam svých příjmu a výdajů si pořiďte poznámkový blok, nebo sáhněte po mobilní aplikaci, která Vám umožní své finanční toky jednoduše sledovat. Ta nabízí možnost snadného výpočtu všech příjmů a výdajů a další nejrůznější nastavení. Zvykněte si zapisovat i ty nejmenší výdaje, ke kterým u Vás dojde –  pro správné zhodnocení Vaší finanční situace je dobré mít přehled o každé koruně.

Na konci měsíce se na své hospodaření podívejte a zhodnoťte, zda některé výdaje nebyly naprosto zbytečné. Nechali jste se strhnout lákavými nabídkami v obchodech nebo slevovými letáky? Propříště se takových chyb vyvarujte.

Šetřete si na horší časy

Není nic horšího, než zachraňovat svou situaci půjčkami. Zvykněte si dávat určitou částku stranou – pro případ horších časů. Zatímco dříve bylo sice zvykem schovávat si hotovost doma, v dnešní době se Vaše peníze lépe zhodnotí v bance – a navíc se vyvarujete možnosti krádeže.

Banku volte dle úrokové sazby, kterou nabízí. Zvažte vložení peněz na spořící účet, uvažovat lze i o investičních fondech. Staromódnější metodou je pořízení si pokladničky, do které budete střádat drobné mince, které Vám zbudou z nákupu. Nepůjde sice o žádné závratné částky, ale po několika měsících už bude možné za uspořené mince zakoupit něco dražšího.

Nakupujte výhodně

Abyste ušetřili co nejvíce, zvažte, které obchodní řetězce pro vás mají tu nejvýhodnější nabídku, a kterým byste se naopak měli vyhnout velkým obloukem. Cenově výhodnější bývá například objednávání zboží z internetových obchodů. Občas můžete na internetu najít i slevové kupony. Stačí se porozhlédnout a jistě narazíte na nějaký slevový portál, který Vám nabídne přehled slev pěkně pohromadě. Vyhledávejte pomocí klíčových slov nebo kategorií.

Máte-li možnost nějak ušetřit své finance, rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Vždy ale používejte rozum, protože některé nabídky na nízké ceny mohou být jen šikovným marketingovým tahem.

Michal Grygerek

Michal Grygerek

Úspěšný podnikatel / zakladatel portálu VášÚspěch.cz
Zkušený kodér na vlastní noze: Michal Grygerek.cz
"Neexistuje nic těžkého, pokud víte, co děláte.."
Michal Grygerek


TOPlist