Zkroťte svou nejistotu!


Většina z nás se asi shodne na tom, že pocit nejistoty není vůbec příjemný. Pochybnosti při čekání na výsledky pohovoru, nejistota po vyšetření u lékaře – nic z toho nám na klidu rozhodně nepřidá.

Mnoho lidí má svůj život do puntíku naplánovaný. Dodělat školu, najít si skvěle placenou práci a perfektního partnera, zplodit děti – a za svými cíli se ženou hlava nehlava. Když do všech těchto aktivit vkládají tolik energie, musí to přeci vyjít, ne?

Omyl.

Jsou věci, u kterých nezáleží na tom, jak dobře připraveni jste; věci, kde je jedno, že máte tu nejlepší kvalifikaci, ty nejlepší předpoklady. Někdy přebírá hlavní roli štěstí. Být v tu správnou chvíli na tom správném místě. Ale i v nejistotě můžete nalézt potěšení.

Povzneste se nad věc

Každý člověk má své touhy, tajná přání, strasti i strach z určitých věcí. V širším kontextu jsme ale jen malé postavičky, pachtící se svým životem, kterým na chvíli byla propůjčena možnost zde být.

Až Vás příště bude stravovat nejistota, zkuste se nad celou věc povznést. Představte si sami sebe pohledem z Vesmíru. Život plynul a plynout bude – a ano, čekat na výsledky přijímacího pohovoru není vždy příjemné.

028-1

Ale opravdu na tom závisí náš život? Opravdu změní jedna zpráva celé naše konání, všechno, čeho jsme v životě dosáhli?

Vy jste pánem svého života

Možná to tak v některých okamžicích nevypadá, ale otěže svého života, svého směřování držíte v rukou jen Vy – nikdo jiný. Vaší životní cestu neurčují náhodní kolemjdoucí, životem Vás nenavádí ona nepříjemná servírka v kavárně nebo nespokojený klient v telefonu.

Uvědomit si tuto skutečnost znamená prohlédnout skrze závoj negativních myšlenek a návyků. Jde o neskutečně osvobozující záležitost.

A pokud se z úzkosti a nejistoty vymanit nedokážete, zkroťte jí. Vědecké výzkumy naznačují, že úzkostné stavy jsou vodou na mlýny kreativity. Pokud Vámi bude lomcovat nejistota, ponořte se do práce. Jen tak nad ní získáte kontrolu.

 


TOPlist